Rolníci ve svitavském okrese nemají zájem pěstovat obiloviny ani jiné plodiny pro výrobu biopaliv. Z ideálních biopaliv se stává nový ekoproblém.„Vloni jsme zaznamenali několik žádostí o dotaci, ale většina rolníků od záměru ustoupila,“ říká ředitel Zemědělské agentury Bohuslav Lapáček. Pěstování plodin pro tento účel se nevyplácí ani se státní dotací. „V současné době jsou příznivější výkupní ceny pro potravinářské nebo krmné účely,“ vysvětluje.
Novinka není energetický všelék
Zemědělci prodávají plodiny podle ceny. Cukrovka se dnes pěstuje na výrobu biolihu, z řepky se vyrábí metylester. „Je možné, že se rolníci více zaměří na plodiny vhodné pro spalování biomasy, zatím nevím o takovém projektu,“ potvrzuje současný trend radní Petr Šilar. Upozorňuje, že novinka není všelékem na energetickou potřebu společnosti.
Letos nebude v našem regionu pravděpodobně žádný zemědělec, který by chtěl pěstovat obiloviny, řepu nebo kukuřici pro výrobu biopaliv. Pěstování obilovin pro výrobu biopaliv ale nezatracuje. „Ne všechny vypěstované obiloviny jsou vhodné pro potravinářské účely,“ sděluje. „Do budoucna je možné počítat s částí úrody, která by se dala přímo využít pro výrobu biopaliv,“ doufá. Otázkou je ovšem, zda se to rolníkům v budoucnu vyplatí. V současné době zatím ne.
Radní Šilar upozorňuje na podniky, které uvažují o stavbě bioplynových stanic. Využijí především kukuřici, výhodnou na výrobu bioplynu. Dolní Újezd, Litomyšl a Morašice připravují projekt.
Půda neleží ladem
„Podporujeme zemědělce, protože potřebujeme, aby produkci prodali a měli přiměřený zisk. Obhospodařují půdu, která tak neleží ladem,“ podíval se Šilar na problematiku z druhé strany.
Z městského zeleného odpadu vyrobí elektřinu v moravskotřebovské biostanici. Postaví ji soukromník v areálu bývalého školního statku již v letošním roce.
Bionafta a bioetanol začínají nahrazovat klasické pohonné hmoty. Snižují totiž emise až o 40 procent. Jsou ale dražší a náročnější na výrobu a zároveň zabírají půdu. Kritici se shodují, že právě biopaliva mohou za nedávné výrazné zdražování potravin. Proč?
Zvětšuje se podíl sklizených plodin určených pro výrobu biopaliv. Jde o řepku olejku, ze které se vyrábí bionafta, a dále o kukuřici, cukrovou třtinu a další suroviny pro bioetanol.
„Poptávka po biopalivech sice souvisí s růstem cen potravin, avšak není toho bezprostřední příčinou. V druhé polovině minulého roku byl zaznamenán růst cen potravin ještě před zahájením povinného přimíchávání biopaliv do fosilních pohonných hmot. V Česku ani v unii nejsou biopaliva vyráběna na úkor potravin,“ brání biopaliva mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček.
Hnutí Duha biopaliva v zásadě podporuje, zároveň ale prosazuje, aby vláda větší pozornost než bionaftě věnovala plodinám pro použití při výrobě elektřiny a tepla – mají totiž lepší energetický výnos.
Lepší výsledky než motorová biopaliva mají energetické plodiny pro elektrárny a teplárny, proto se vláda musí soustředit na ně. (ap, mag, do)