Finanční prostředky poputují na podporu stavební obnovy a restaurování kulturních památek i drobných objektů památkového charakteru v Pardubickém kraji.

Peníze budou využity například na opravu krovu a střechy chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Chrudimi, na opravu střechy zvonice ve Velinách či na opravu bašty na hradě Svojanov.

Kraj v novém roce podpoří i kulturu

„Na podpory kulturních aktivit v Pardubickém kraji v roce 2012 je určena částka ve výši 1.200.000 korun. Dostane se nejen na Smetanovu Litomyšl, ale i na Tomáškovu a Novákovu hudební Skuteč, Galerii Antonína Slavíčka v Kameničkách, pardubický festival Jazzconnection a další menší akce po celém kraji,“ uvedla radní Pardubického kraje Jana Pernicová.

V programu podpory preventivní péče o sbírky muzeí v Pardubickém kraji na rok 2012 bylo rozděleno 800 tisíc.

Prostředky poputují na zlepšení vybavení depozitářů a expozic muzeí a galerií, péče o sbírkový fond a na činnost subjektů prezentujících historické a kulturní dědictví. Polepší si například Hradní muzeum v Luži, Vojenské muzeum v Králíkách, Městská galerie Litomyšl a peníze pomohou například i restaurování a konzervování fondu korespondence Bohuslava Martinů.

Pardubický kraj podpoří částkou 50 tisíc korun také Regionální ozvěny Febiofestu. Ten přinese v období od 4. do 6. dubna do Pardubic zajímavé filmové projekce.

(kat)