Již několik dnů lze na pardubickém letišti pozorovat stavební práce. Mezi letadly jsou tak k vidění i těžké pracovní stroje. Rekonstrukce jedné z drah nyní dokonce na letišti krátkodobě přerušila jeho provoz.

Na západní „stojánce“, neboli na odstavné ploše, kam letoun po přistání zajíždí z dráhy, začaly práce na opravě starého betonového povrchu. Ten bude v následujících dnech nahrazen novým. Rovněž kvůli opravám melioračních žlabů podél dráhy bude tato hlavní přistávací ranvej uzavřena. Podle našich informací trvá výluka od pondělí od šesti hodin ráno do úterní 22. hodiny!

Dráha dostane zcela nový kabát

„Nejpoškozenější betonové části stojánky jsou rozbíjeny a budou nahrazeny novým povrchem. Rekonstrukce bude probíhat po částech,“ potvrdil našemu Deníku Petr Huňáček ze spotterského webu pardubického letiště.
Podle našich informací byl na dráhu položen nový betonový povrch. „Nově vlitý beton bude nyní skoro měsíc zrát. Zatím bude pokračovat oprava spár a prasklin,“ napsal na webu Per Huňáček.

Opravy dráhy s následnou výlukou nám potvrdilo i vedení pardubického letiště.
„Ve dnech 12. a 13. října bude na letišti výluka. A to z důvodu plánované rekonstrukce odvodňovacího systému vzletové a přistávací dráhy. Rozsah rekonstrukce je zhruba 800 metrů,“ prozradil našemu Deníku zástupce velitele Správy letiště Václav Strnad.

Rozhodně se prý nejedná o ojedinělou výluku. „Kvůli nemožnosti uzavření našeho letiště na delší dobu v souvislosti s leteckou základnou ve Kbelech, která právě v současné době plní svoje úkoly z našeho letiště, budou provedeny častější uzávěry trvající maximálně 48 hodin. Tyto krátkodobé výluky by měly trvat do konce listopadu,“ dodal Václav Strnad.

Tato plánovaná rekonstrukce by však neměla mít vliv na běžné lety. „Dobu výluky jsme pochopitelně řešili s armádou, protože to je jejich akce. Samozřejmě, že je dopředu naplánován den, kdy je provoz minimální. Dráha má určitou životnost a teď už je prostě nutné ji rekonstruovat,“ řekl Deníku ředitel civilní části pardubického letiště Vít Málek.