Zpomalováním provozu upozornili na problémy s výkupními cenami mléka nebo obilí.

S traktorem vyjel do ulic i soukromý zemědělec Josef Šindler z Banína. „Myslím si, že každá podobná akce má smysl. Celý sektor zemědělství je ve špatném stavu a stát potíže neřeší. Slíbené peníze se přesunuly na podporu malých obcí,“ uvedl Josef Šindler, který se zabývá chovem masného skotu. Zastavil na parkovišti v centru Svitav a na benzinové stanici. Kolemjdoucím lidem rozdával speciální letáčky. Se situací není spokojený ani Josef Sodomka z Mikulče, který pracoval v zemědělství čtyřicet pět let. „Kupuji zásadně české výrobky. Domnívám se, že protesty nepomohou, protože zemědělci nemají pochopení ze strany vlády,“ říká důchodce.

Rozčilení neskrývá ani Jiří Navrátil, ředitel poličského podniku. „Současná situace v živočišné výrobě nás žene do existenčních problémů. Dopad je okamžitý. Ve chvíli, kdy se výkupní ceny mléka pohybují dvě až tři koruny pod výrobními náklady, tržby nepokryjí ani náklady na mzdy zaměstnanců,“ uvedl Jiří Navrátil, ředitel významného zemědělského podniku v Poličce.

Na jednu stranu jsou spotřebitelé spokojeni s nízkými čísly na cenovkách u mléka. Ale je potřeba říci, že výkupní ceny jsou o polovinu menší než v loňském roce. Zato cena mléka v obchodech natolik neklesla. Zemědělci upozorňují, že včerejší protest nebyl poslední. (syh, ik)