Pokud  zákon posvětí i poslanci, dostanou obce stovky tisíc až miliony korun navíc.

Malé vítězství

„Každá koruna navíc je potřeba. Jen obyčejný úklid  a sečení trávy něco stojí. Peníze potřebujeme na údržbu obecních  nemovitostí. Základní škola vyžaduje radikální zásahy, oprava čeká i mateřskou školu a stejně tak více᠆účelové zařízení Dvacítka," vypočítává nutné akce Hana Štěpánová, starostka Morašic. Stejně jako ona čekali na novelu zákona i další starostové vesnic a menších měst.   „Je to  malé vítězství na cestě za důstojným postavením venkova. Nebáli jsme se prosazovat  snížení příjmů velkých měst, protože právě tam končila většina peněz, které mají sloužit k plošnému financování měst a obcí," tvrdí Josef Bartoněk, předseda Sdružení místních samospráv.

Novela zákona má platit od prvního ledna roku 2013. Morašice pak zřejmě dostanou do rozpočtu ročně 1,7 milionu korun navíc. Polepší si ale všechny obce. Miliony korun dostane Litomyšl. „Podle návrhu TOP 09 bychom získali až o osmnáct milionů korun více, podle dalšího návrhu o deset milionů. Podle současných odhadů to bude  ještě méně, ale peníze potřebujeme,"  říká Radomil Kašpar, místostarosta Litomyšle.   Město má podle jeho slov několik podfinancovaných oblastí, takže  peníze rozhodně brzy využijí. „Investujeme do digitalizace kina, údržby majetku, oprav ulic," dodává Radomil Kašpar.

V Jevíčku  konečně najdou  peníze na potřebné investice.  Podle prvního návrhu by totiž město na Malé Hané mohlo získat až o šest milionů korun navíc. A za to se už něco pořídit dá. Čeká je druhá etapa revitalizace náměstí, chtějí připravit parcely pro stavbu rodinných domů nebo pozemky v průmyslové zóně.  „Peníze potřebujeme taky na regeneraci památek, kam jsme museli letos dát méně. Trápí nás okna na základní škole a chceme připravit i projekty, které povedou k úsporám. Uvažujeme i o podpoře cestovního ruchu a stavbě rozhledny na Kumperku," uvádí jevíčský starosta Roman Müller.

Tisíce pro obce

Ruce si mnou i starostové vesnic. V té největší, Dolním Újezdu, kde žijí zhruba dva tisíce obyvatel, nyní dostávají od státu 6800 korun na občana. Podle novely zákona to bude  9200 korun. „Nejdůležitější je pro nás oprava cest po stavbě kanalizace. Příští rok nás čeká rekonstrukce mateřské školy," říká Stanislav Hladík, starosta Dolního Újezdu.

Obce čekaly na novelu roky. „To je dobrá zpráva. Jsme rádi, že se novela zákona dostala až do této fáze. Každá koruna je  dobrá. Pro nás to bude znamenat stovky tisíc korun za rok. Ty peníze potřebujeme  všude. Chceme připravit parcely pro nové domy, opravit komunikace, podpořit spolky a místní seniory. Těch možností je mnoho," podotýká František Bartoš, starosta Poříčí.

Novela ještě čeká na hlasování poslanců a na podpis prezidenta. Starostové si přejí jedno. Aby novelu schválili a oni mohli z úřadů sundat  černobílé  prapory.