V porovnání se stejným obdobím minulého roku je to jen nepatrný úbytek, ve statistickém srovnání devatenáct setin procenta. Celkově ale vzrůstá.

Bez práce je na Svitavsku přes pět tisíc čtyři sta lidí, tedy těch, kteří jsou v evidenci úřadu práce. Že krize končí na Svitavsku vidět není alespoň v počtu lidí, kteří marně shánějí práci. „Polepšení se o dvě desetiny procentního bodu je málo. Potřebovali bychom tři procentní body,“ uvedl Jan Tesař, ředitel svitavského úřadu práce.

Volných míst je na Svitavsku jen dvě stě devadesát. Většina z nich není ani vhodná pro lidi, kteří v evidenci úřadu práce jsou. „Zhruba třetina uchazečů o zaměstnání má nějaké zdravotní omezení. Takže pokud je to zrovna zedník, tak není v evidenci proto, že by pro něho nebylo místo, ale proto, že má nějaké zdravotní komplikace,“ vysvětlil Jan Tesař.

Na konci června byl počet uchazečů o zaměstnání zhruba o stovku nižší než na konci července. V následujících měsících nezaměstnanost v okrese opět poroste. Do evidence se totiž začnou hlásit letošní absolventi škol, kteří si prozatím užívají prázdniny.

Míra nezaměstnanosti ve svitavském okrese je nejvyšší v celém Pardubickém kraji. V České republice v červenci vzrostla míra nezaměstnanosti o 0,1 procentního bodu, na 8,2 procenta. Na 12,5 procenta dosáhla v Ústeckém kraji, nejnižší byla v Praze, čtyři procenta.

(ap, kk)

Vývoj nezaměstnanosti ve východních Čechách.