„Je tu patrný trend vzpamatovávající se ekonomiky," vysvětlil ředitel královéhradecké pobočky Úřadu práce Martin Horák.

Slibný trend

V hradeckém kraji činila v prosinci 2013 míra nezaměstnanosti 7,3 procenta, loni to bylo 6,4 procenta. V Pardubickém kraji klesla ještě výrazněji – ze 7,4 na 6,2 procenta. „Meziročně u nás ubylo kolem 4500 nezaměstnaných," uvedl ředitel pardubického Úřadu práce Petr Klimpl. Dodal, že díky oživení ekonomiky se v kraji zvýšil počet volných pracovních míst z 2300 na 3500. Zatímco předloni na jedno volné místo připadalo 11 uchazečů. loni to bylo přibližně šest uchazečů.

Podle obou ředitelů východočeských poboček Úřadu práce by tento slibný trend měl letos pokračovat a počet volných míst by se měl zvyšovat.
I když loni nezaměstnanost celkově klesla, v prosinci se oproti listopadu zvýšila a počet lidí bez práce vzrostl téměř o tři tisícovky.

Podle úřadů práce je prosincový nárůst nezaměstnanosti způsoben především tím, že kvůli zimě byla ukončena řada sezonních prací a mnoha lidem skončil pracovní poměr uzavřený na dobu určitou.
V Pardubickém kraji činila v prosinci míra nezaměstnanosti 6,2 procenta, o čtyři desetiny procenta více než v listopadu.

Na konec sezony doplatili například dělníci z kamenolomů na Skutečsku a Hlinecku, propuštěni byli i zaměstnanci firmy Alukov vyrábějící venkovní bazény. „Ti ale nastoupí do práce zřejmě už v březnu," řekl Petr Klimpl.

V hradeckém kraji se nezaměstnanost oproti listopadu zvýšila o půl procenta. „Tento nárůst jde výhradně na vrub sezonních vlivů," upozornil Martin Horák,
I tak oba kraje stále zůstávají výrazně pod celorepublikovým průměrem. V celém Česku je nezaměstnaných 7,5 procenta lidí.

V regionu je nejhorší situace na Svitavsku, kde je bez práce 8,1 procenta lidí. Nejlépe si naopak vede Rychnovsko s 4,6 procenta. Největší zhoršení – ze šesti na sedm procent – zaznamenalo Chrudimsko. „Je to třetí největší zvýšení nezaměstnanosti mezi okresy v Česku," konstatoval ředitel pardubického Úřadu práce Petr Klimpl.