Dosáhla skoro jedenáctiprocentní hranici. „Zatím jsme na 10,59 procenta,“ upřesnil ředitel úřadu práce Jan Tesař.

Skončil nábor na sezonní práce. „Křivka míry se otočila a začíná stoupat,“ vysvětlil příčiny nárůstu Tesař. Nezaměstnanost bude stoupat rovněž v následujících měsících. „To díky letošním absolventům. Někteří nenajdou práci a začnou se hlásit do evidence uchazečů o zaměstnání,“ dodal ředitel s tím, že tento měsíc by ještě jedenáctiprocentní hranici překročit neměla.

Ve svitavském okrese patří k oblastem s nejvyšší nezaměstnaností Jevíčsko a Moravskotřebovsko. Zatímco v Moravské Třebové si zakládají na průmyslové zóně, kde se firmám daří, v Jevíčku je situace jiná. Velké problémy tady zaznamenala společnost, která vyrábí airbagy do automobilů. Ekonomická krize se odrazila také na podniku v Jevíčku. Firma GST Automotive Safety Czech se od roku 2008 potýká s klesajícím ziskem a průběžně se snižuje i počet zaměstnanců. Situace vyvrcholila vloni, kdy firma hlásila pokles výroby až o čtyřicet pět procent. Celou situaci zhoršoval stav mateřské firmy v USA, která nakonec skončila v konkurzu. Výrobna v Jevíčku přišla o hlavního odběratele a na konci minulého roku se jednalo o osudu továrny a zbývajících pracovníků. Zatím ve městě zůstává, ale majitel uvažuje o prodeji areálu.
Velkým zaměstnavatelem v Jevíčku je také podnik, který produkuje holicí a průmyslové čepelky. Ročně jich vyrobí asi osm set milionů. Jevíčskými žiletkami se holí lidé v Africe nebo jihovýchodní Asii.

O situaci v celých východních Čechách se dočtete zde: Několikaměsíční pokles se zastavil

(ik, ap)