Další dobré zprávy snad přinese jaro

„Věřím tomu, že s příchodem příznivějšího počasí by mohlo k poklesu dojít. Pokud si vezmu, kolik lidí ze sezonních důvodů v zimě končilo, tak kdyby aspoň polovina nebo dvě třetiny z nich během března a dubna z evidence úřadu práce odešla, mohlo by to situaci výrazně pomoci. Jsem optimista,“ tvrdí ředitel Úřadu práce v Hradci Králové Martin Horák.

Příznivější vyhlídce nahrává i dění z prvních březnových dnů, kdy se na hradeckém „pracáku“ žádné návaly uchazečů nekonaly. Dobrým signálem rovněž je, že počet volných pracovních míst se od začátku roku drží na výši kolem sedmi set a nejde přitom o „ležáky“. To svědčí o tom, že nová pracovní místa se tvoří, i když oproti šesti a půl tisíce nezaměstnaných v hradeckém okrese je to stále málo.

Úvahám o konci dramatického zvyšování nezaměstnanosti nahrává do karet také vývoj ekonomiky. Doba, kdy v prvních měsících loňského roku přišly na Hradecku o práci během pár měsíců tisíce lidí, je pryč. Firmy v potížích se přebytečných pracovníků většinou už zbavily…

I přes příznivý vývoj však zatím není důvod k otvírání šampaňského. Stačí srovnání statistiky nezaměstnanosti z letošního února se stejným obdobím předchozích dvou let. Zatímco v únoru roku 2008 bylo v hradeckém okrese 3701 a vloni 4390 nezaměstna­ných, letos je to už 6615 lidí bez práce. S tím souvisí i míra nezaměstnanosti, která za dva roky vyskočila z 3,9 na 7,2 procenta.

Přestože míra nezaměstnanosti v okrese zůstala v únoru na lednových 7,2 procenta, počet lidí pobývajících doma na podpoře vzrostl za uplynulý měsíc o půl druhé stovky.

Nejvyšší míra nezaměstnanosti je v hradeckém okrese stále na Chlumecku a Novobydžovsku, kde se blíží k jedenácti procentům. Nejlépe je na tom dlouhodobě samotný Hradec Králové s 5,8 procenta­.

Martin Černý

Nezaměstnanost ve východních Čechách dosáhla dalšího rekordu

Ve čtyřech z devíti okresů ve východních Čechách je bez práce už více jak deset procent lidí. Kritický je především nedostatek volných míst

Nezaměstnanost atakovala další rekord. Ve východních Čechách bylo k poslednímu únoru podle včera zveřejněných čísel ministerstva práce 54 300 lidí bez práce.

To je nejvíc od roku 2004, kdy úředníci začali sčítat nezaměstnané podle nové metodiky a pravděpodobně nejvíc od poloviny 90. let, kdy krachovaly bývalé socialistické podniky.

Na všem špatném je ale i něco dobré: Oproti lednu vzrostla nezaměstnanost jen o 0,1 procentního bodu, což je méně, než se ekonomové báli. A druhou dobrou zprávou je skutečnost, že začíná, i když zatím jen velmi pomalu, přibývat volných pracovních míst. To bývá první známka oživení.

Hospodářská krize se však nadále těžce dotýká automobilového průmyslu. To jsou nejen automobilky, ale i dodavatelé komponentů.

Zoufalé Jevíčko

Černě vypadá situace na Jevíčsku. Městu hrozí, že ho do půl roku definitivně opustí donedávna jeden z největších místních zaměstnavatelů, výrobce automobilových airbagů GST Automotive Safety Czech. Z loňských 600 zaměstnanců jich po Novém roce zbylo 350 a do konce dubna o práci nejspíš přijdou i ti. „Výroba by se měla přesunout do Rumunska, stále ale jednáme o tom, že by tady byla část provozů zachována,“ řekl ředitel firmy Luboslav Vašíček.

Jevíčsko je s 18 procenty lidí bez práce regionem s jednou z nejvyšších nezaměstnaností v celých východních Čechách. V některých vesnicích přesahuje dokonce 30 procent. Zoufalý je zde především nedostatek pracovních míst: V lednu tu na 568 nezaměstnaných připadalo pouhých 8 – ano, slovy „osm“ – volných míst. „Je to skutečně špatné. Dříve fabrika dávala práci 800 lidem. Ale jiskřička naděje snad stále ještě je, pokud už nevyhasla úplně,“ dodal starosta města Roman Müller.

Do léta přijde o práci nejspíš také sto lidí v jičínské firmě AEG Components. „Část výroby stěhujeme do prostor věznice ve Valdicích, kde ji budou vykonávat zdejší trestanci. Druhým důvodem propouštění je i dopad ekonomické krize, máme u odběratelů menší počet zakázek,“ uvedla personalistka firmy Vendula Hlavatá.

Výrobce svitkových a motorových kondenzátorů propuštěl i v uplynulých měsících, ale o řád méně lidí. Od prosince do konce února rozdal výpovědi 18 pracovníkům.

Propouštění ve Skalici

Už teď je také jisté, že do konce března bude uzavřen závod na výrobu expandovaného polystyrenu v České Skalici na Náchodsku. V této filiálce firmy Saint-Gobain Isover CZ vyrábějící zvukové a tepelné izolace tak přijde o práci 17 lidí.

„V sídle podniku v Častolovicích je výhled na nejbližší měsíce stabilní. V závodech na výrobu polystyrenu však dochází k optimalizaci výroby, která bude pro závody v Lipníku nad Bečvou a Českém Brodě znamenat udržení nebo mírné navýšení počtu zaměstnanců, malý malý závod v České Skalici však bude uzavřen,“ uvedla manažerka výroby Lucie Vejačková. Českoskalickým zaměstnancům však byla nabídnuta místa v Častolovicích.

Stejně jako řada dalších firem, i častolovický „Orsil“, jak se Saint-Gobain Isover CZ doposud jmenoval, už vidí světlo na konci tunelu krize. „Situace na trhu je stále složitá, nicméně v posledních týdnech zaznamenáváme oživení výroby jak minerálních izolací, tak i polystyrenových výrobků. Věříme, že nám od poloviny roku pomůže dotační program ‚Zelená úsporám‘,“ dodala Vejačková.

Kamil Dubský

Počet volných pracovních míst

Meziměsíční srovnání počtu uchazečů na jedno volné místo
Královéhradecký kraj:
leden únor

Hradec Králové  8,9 9,2
Jičín      48,2 42,3
Trutnov    21,3 22,7
Náchod    20,8 17,2
Rychnov n. K.    29,1 30,0

Pardubický kraj:
leden únor

Pardubice    7,1 9,9
Chrudim    27,5 27,1
Svitavy     49,4 45,9
Ústí n. O.    25,4 25,5


Růst nezaměstnanosti

Meziměsíční nárůst počtu lidí bez práce podle okresů, v procentech
Královéhradecký kraj:
Hradec Králové     2,2%
Jičín       2,5%
Trutnov     0,8%
Náchod     1,9%
Rychnov n. K.    2,2%

Pardubický kraj:
Pardubice 2,1%
Chrudim     2,0%
Svitavy      1,4%
Ústí n. O.     0,1%


Co na to úřady práce?

„Důvodem vysoké nezaměstnanosti je především propouštění v důsledku hospodářské recese. Nevytváří se sezonní místa, která touto dobou vznikala v lesnictví a ve stavebnictví. Vypadá to, že ani v březnu kvůli počasí ještě nebudou,“ řekl ředitel Úřadu práce v Pardubicích Petr Klimpl. Nejhorší však už je podle analytiků za námi, firmy obvykle nedávají zaměstnancům hromadné výpovědi. Pracovníci už odcházejí z podniků v menších počtech. Únorový meziměsíční růst je navíc výrazně pomalejší než v lednu, kde zvýšení činilo 0,6 procentního bodu. „Problémem je však stále malý počet volných míst,“ řekl ředitel hradeckého úřadu práce Martin Horák.

(čtk)