„Vloni jsem na tom nebyla zdravotně nejlépe, proto jsem si před Vánoci domluvila firmu na mytí oken. Jsou v prvním patře a navíc se otevírají ven. Pro mě je to dost nebezpečné. S prací brigádnice jsem byla spokojená,“ říká důchodkyně Kamila Horáková ze Svitav.

Tento rok pojede na léčení, ale tuší, že rodina uvažuje o stejném postupu i letos. „Věřím, že dostanu dárek v podobě uklizeného bytu,“ tvrdí Horáková. Velký problém činí smýčení starým lidem a zdravotně postiženým.

Pro ně však může vše zajistit pečovatelská služba. Zde se ceny za velký úklid pohybují okolo osmdesáti pěti korun za hodinu. „Seniorům uklízejí naši proškolení zaměstnanci, pracovníci v sociálních službách, kteří mají pochopení pro seniory a lidi s postižením.

Náš klient si práci objedná sám, ale my, na popud rodiny, jsme schopni a ochotni naše služby nabídnout,“ říká Irena Smolková, vedoucí pečovatelské služby z Poličky. Podle jejích slov je nyní o úklid velký zájem.

„Poptávka po našich službách navíc stoupá ještě na podzim a na jaře. Zatím jsme ale nikoho neodmítli,“ dodává Smolková. Pomoc v domácnosti si může u pečovatelské služby objednat rovněž rodina s malými dětmi. Rodinám s trojčaty pomáhají její pracovnice s úklidem bezplatně.

Je nejvyšší čas rozmyslet, jestli s hadrem budeme pracovat sami, nebo si zaplatíme pomocníka. Některé firmy počítají cenu podle plochy a jiné ji určují podle doby, kterou úklid zabere.

Za mytí oken si profesionálové účtují do patnácti korun za metr čtvereční, za celkový úklid asi třicet pět korun za metr uklizené plochy nebo do sta korun za hodinu. U firem mají před svátky šanci na přivýdělek také mladí brigádníci.