Od 17. dubna končí prodej lihovin a lihu bez platného povolení.  Stát tak pokračuje v kontrole prodeje alkoholu po metylové kauze z roku 2012. O koncesi si mohli stávající prodejci zažádat do dnešního dne bezplatně. Zájemci o prodej alkoholu se však na úřad nehrnuli a to ani z řad lidí, kteří pořádají jednu akci do roka a na které se zákon vztahuje také.

Bez front

„V okamžiku, kdy vyšla novela o prodeji alkoholu, jsme se snažili zmapovat, kolik lidí by mohlo přijít. Čísla vypadala hrozivě. Očekávali jsme tři sta až čtyři sta lidí. Měsíc před koncem jsme měli odbaveno necelou stovku podnikatelů," řekl Petr Šmíd z litomyšlského živnostenského úřadu.
Černé scénáře se nenaplnily a žadatelé chodili průběžně. Snad jen v posledních dnech se počet zájemců mírně zvýšil a to na úřadě v Litomyšli i ve Svitavách. „Jelikož jsme menší město, tak vím, že většina místních podnikatelů si už o koncesi požádala," sdělil Rudolf Grim ze živnostenského odboru ve Svitavách.

Povinnost mít u sebe koncesi se nevztahuje jen na hospodské a majitele obchodů, ale i na pořadatele společenských či sportovních akcí, na kterých se prodává kromě piva „tvrdý" alkohol. Pokud neměli platné povolení na prodej alkoholu, tak musí počítat s tím, že si musí počkat. Pouhá žádost na úřadě jim nestačí. Lépe jsou na tom živnostníci, kteří si vše vyřídili a  mají oprávnění na prodej alkoholu nyní. Vztahují se na ně přechodná ustanovení a mohou tedy s prodejem pokračovat bez hrozby pokut.

Snadné vyřízení

Kdo by čekal, že vyřízení zabere mnoho času a papírování, ten je na omylu. „Při dostavení se na živnostenský  úřad vyplní pracovník žádost v registru živnostenského podnikání, vytiskne ji a dá podnikateli podepsat. Nedokládá žádnou odbornou způsobilost. O výpis z rejstříku trestů si žádá živnostenský úřad sám," upozornil Rudolf Grim.  Na vydání musí žadatel počkat. „V současné chvíli zpracováváme žádosti do týdne, ale záleží na aktuálním počtu žádostí. Ze zákona je lhůta šedesát dní, ale měli bychom to zvládat do třiceti," informoval Petr Šmíd.

A jaká bude tedy situace po 17. dubnu? Všichni žadatelé o koncesi na prodej lihovin mohou zažádat o její vydání. Současní prodejci zaplatí pět set korun a ti, co nemají oprávnění tisíc korun.  Prodávat bez povolení vyjde draho.  Pokuta se může vyšplhat až na jeden milion korun.
Celý proces zavádění koncesí má za úkol omezit prodej nelegální alkoholu. Otázkou je, zda k tomu přispěje tolik jako prodej v maximálně litrových lahvích či zavedení takzvaných rodných listů na jednotlivé lahve. Dávat pozor si začali i konzumenti. „Po metylové kauze lidé přestali pít levný alkohol. Raději pijí kvalitní alkohol a méně. Další omezení považuji za správné. Pouze jsem musel vyřídit jeden papír navíc," vyjádřil se k novému opatření barman Martin Vytlačil z Litomyšle.