Po dobu prázdnin sobotní prodej zrušen. Podobné cedule doplňují informace o otevírací době čím dál většího počtu svitavských obchodů. Prodejci se shodují. Lidé do centra Svitav v sobotu nechodí. Prodejcům se tak nevyplatí v provozovnách na zákazníky čekat.

„Několik sobot po sobě nepřišel ani jeden zákazník. Když je navíc teplo, Svitavané v pátek odjedou a vrací se asi až v neděli,“ říká Jana Nešická z Poličky, která vloni v červnu otevřela obchod s českými oděvy a doplňky na konci svitavského náměstí. „Léto je ztracené,“ dodává poličská obchodnice. Sobotní prodej od léta zrušila i Radoslava Gerišerová, která své zboží z obchodu u jediné dochované bašty svitavských hradeb přestěhovala do školní budovy. „Tady je úplně vylidněno. Narváno je na parkovištích u obchoďáků. Tam je nyní ‚náměstí‘,“ domnívá se Radoslava Gerišerová. Pracovní dobu zkrátili i v prodejně nábytku na náměstí, a to už v únoru. „V sobotu lidé nechodí. Když naše služby v sobotu potřebují, domluvíme se individuálně,“ sdělila prodavačka Eva Halamková.

V sobotu zavřeno!

V sobotu nefunguje ani fotoateliér a galerie Jaromíra Šimka. Zajištění sobotního provozu podle něj znamenalo člověka navíc a to kvůli nedostatečným tržbám nemělo vůbec význam. Zdá se, že situace ale mrzí hlavně podnikatele. Někteří obyvatelé Svitav jsou se „sobotním vymíráním“ smíření. „Mně to vůbec nevadí. Úplně mi stačí zajít třeba v sobotu dopoledne do nějaké menší samoobsluhy,“ uvedl osmatřicetiletý Ivan Palas. Také učitelka Miroslava Báčová spíše míří do velkých obchodů než na náměstí. Rovněž další oslovení se shodli, že na náměstí často nakupovat ani nechodí.

Svitavské obchodníky „nevytrhnou“ ani návštěvníci města. „Turisté sem nepřijdou. Co by ve městě dělali, za čím by sem na náměstí jeli? Muzeum je stranou ani kulturní akce se v sobotu na náměstí nekonají,“ řekla Ivana Soldánová, která prodává výběrové čaje a kávu. Podle dalších problém skomírajícího obchodního života náměstí také tkví v nedostatku posezení. „Na náměstí chybí restaurace. Slavie je pryč, Městský dvůr zavřený, Split také zmizel,“ vyjmenovala Eva Halamková.

Lidé Svitavy často srovnávají třeba s nedalekou Litomyšlí. Náměstí má totiž podobný charakter ale poměrně odlišný kolorit.

Turisté nejsou

Podle starosty Jiřího Brýdla se jedná o závažný problém všech měst v okolí snad s výjimkou právě Litomyšle. „Zámek nepostavíme, ani historii si nekoupíme,“ řekl Jiří Brýdl. Svitavy jsou historicky průmyslové město, a tak sem turisté moc nemíří. Základ potíží obchodníků na náměstí starosta spíše vidí v konkurenci nákupní galerie. Lidé tam najdou všechno zboží, které se prodává na náměstí, na jednom místě. Podle Jiřího Brýdla město zde neprodalo ani jeden metr čtvereční, který by umožnil vznik hypermarketu. Naopak podporuje malé obchodníky, kteří si pronajímají v objektech města své provozovny. „Srovnali jsme ceny nájmů. Někde klesly až o tisíc korun za metr,“ informoval Jiří Brýdl. Vedení města ale v jiných nemovitostech než městských nemůže podmínky obchodníků ovlivnit.