Vadí sousedům, že sekáte trávu, když oni zrovna relaxují? Marek Votroubek z Litomyšle přišel s nejtišší sekačkou na světě. Za ni dostal prestižní cenu German Design Award 2019. 

Před deseti lety ještě jako student gymnázia vyhrál se Intel ISEF v Nevadě, což je mistrovství světa středních škol v konstrukci robotů. „Po vynálezu robotu si mě všimla jedna firma. Trávníkář a odborník na anglické trávníky Tomáš Šena mě oslovil, zda s ním nechci spolupracovat na vývoji nejlepších sekaček na trávu. Během roku a půl jsem vytvořil prototyp stroje, , který má nejnižší úroveň hluku na světě. Sekačka je celokovová a vyrábí se v České republice,“ přibližuje inovativní sekačku Marek Votroubek. 

Sekačka ovšem trávu neseká, ale stříhá. Je ekologická, protože je poháněná elektřinou. Na jedno nabití vydrží pracovat 30 minut až dvě hodiny. Za půl hodiny ale poseká třikrát víc trávy než běžný stroj. Minimalistický vzhled a další vychytávky ocenila komise mezinárodní soutěže. Sekačka litomyšlského konstruktéra vyhrála v konkurenci 5400 projektů. „Úspěchu si cením, a to i kvůli tomu, že nejsem vystudovaný designér. Když jsem pracoval na vývoji Electry, tak mi šlo v první řadě o funkčnost a spolehlivost.

To se mimo jiné ukazuje i v tom, že je tato sekačka nejtišší na světě a hluk z provozu je na úrovni psaní na klávesnici. Když jsem měl hotový mechanický systém, tak jsem začal pracovat na tom, jak sekačka bude vypadat. Chtěl jsem minimalistický design, kterého jsem docílil pouze pomocí kružnic a čar. Tím vznikl unikátní strohý design, který v Německu ocenila odborná porota,“ vysvětlil Marek Votroubek.

Nyní pracuje na dalším vynálezu. Připravuje stroj na profesionální péči o velké plochy, fotbalové trávníky. „Bude to první hybridní sekačka. Jednu chtěl věnovat Litomyšli třeba na údržbu Klášterních zahrad,“ dodal konstruktér.