„Akvizicí nástrojárny a lisovny FORME posilujeme naši přední pozici v oboru výroby forem a lisování plastových dílů pro automobilový průmysl ve střední Evropě, zároveň získáváme do portfolia specializovanou firmu na pohledové a optické díly," uvedl generální ředitel Kohinoor Machinery Robert Záboj.

Přinese nový efekt

Brněnský Formex doposud patřil mezi špičku na trhu v oblasti výroby vstřikovacích forem a plastových výrobků pro automobilový průmysl. „Specializuje se na výrobu forem a výrobu pohledových a optických dílů pro největší světové výrobce a dodavatele," uvedl tiskový mluvčí divize Kohinoor Machinery Martin Doležal. Formex dosud dělal zakázky například pro jednoho z největších producentů a prodejců vozů v Evropě i tuzemsku Škoda Auto. Pro společnost se jedná o další významný nákup a rozšíření svého portfolia. V roce 2007 se totiž stala vlastníkem poličského podniku Ponas. Zároveň v průmyslové zóně vznikl velký závod Kohinooru.

„Akvizice nástrojárny a lisovny Formex přináší do skupiny KOH-I-NOOR holding další možnosti synergických efektů, které umožní nejen optimalizaci výrobních nákladů," říká předseda správní rady KOH-I-NOOR holding Vlastislav Bříza, který stál i za nákupem poličského Ponasu.

Podniková divize Machinery bude mít odteď na osm set zaměstnanců po celém území Česka. Celkový plánovaný obrat pro letošní rok je asi jedna milarda korun. Divize Ebitda zato dosáhne 140 milionů korun. Kohinoor koupil Formex od společnosti GCT, částku však ani jedna ze stran nezveřejnila.