Město se už několik let snaží ušetřit, a to i na nákupu energií. „Nejdříve jsme zkoušeli výběrovým řízením vybrat přímo dodavatelskou firmu, poté elektronickou aukci. Po předchozích zkušenostech i na základě zkušeností měst v republice jsme v letošním roce přistoupili k nákupu na kladenské komoditní burze," informovala vedoucí moravskotřebovského odboru majetku Viera Mazalová. Protože na burze mohou obchodovat pouze osoby, které mají patřičná oprávnění, vybrali dohodce. Ve výběrovém řízení vybrali firmu, která nabídla nejnižší cenu.

Moravská Třebová nakoupila za velmi výhodné ceny. „Zejména u plynu jsme se dostali na velice příznivé ceny, což nám pomůže snížit náklady," uvedla Viera Mazalová. Výhodné dodávky energií, tedy elektřiny a zemního plynu, jsou zajištěné pro objekty města, pro základní školy a školky, knihovnu, zařízení sociálních služeb, kulturní objekty i technické služby. „Podle propočtů firmy, která nákup zajišťuje, bychom měli příští rok ušetřit 1,3 milionu korun nákladů předchozího roku," poznamenala Viera Mazalová.

Vedení města je s komoditní burzou spokojené. „Výsledky jsou pravděpodobně dosud nejefektivnější v historii různých způsobů výběrových řízení," konstatoval starosta Moravské Třebové Miloš Izák. Podle Viery Mazalové je komoditní burza moderním a hlavně transparentním způsobem. „Dohadců je omezený počet. Na burzu nemůže vstoupit a nakupovat kdokoliv," dodala vedoucí moravskotřebovského odboru majetku.