KLÁRA VAN SAS přichází s novou metodou učení cizího jazyka. Ve Svitavách rozjíždí speciální kurzy.

Vaše příjmení zní cizokrajně. Můžete se představit, odkud jste a jak dlouho se věnujete jazykům?

Po třinácti letech cestování jsem se do Svitav, odkud pocházím, vrátila i se svým holandským manželem a novým příjmením. Mimo jiné se mnou přicestovala i touha pomoci ve výuce anglického jazyka, a to pro malé i velké z řad zájemců. Po absolvování jazykových kurzů v Kanadě a na Oxfordské škole v Anglii, po čase přišlo na řadu i moje vlastní působení lektorky při výuce jazyků. Působila jsem i ve Španělsku, konkrétně na ostrově Gran Canaria jsem učila v místním výukovém zařízení pro děti i dospělé. Nyní už třetím rokem se věnuji soukromé výuce anglického jazyka ve Svitavách.

Čím je váš kurz jiný než ty ostatní? Jakou má formu?

Snažím se všechny kurzy vést v přátelské příjemné atmosféře, v malých skupinkách, k potřebám studenta. Každému zájemci „přišijeme kurz na tělo". Mým cílem je, aby se u nás všichni studenti cítili pohodově a navštěvovali tak kurzy s nadšením. Přála bych si, aby se u dospělých i malých studentů odbouraly pocity stydlivosti v používání jazyka v zahraničí, aby byli sebejistí a hlavně aby je anglický jazyk nadchl a byli tak motivováni do dalších studií.

Pro koho je kurz vhodný? Je spíše pro děti, nebo se do něho mohou přihlásit i dospělí?

Nabízíme kurzy pro začátečníky i pokročilé či pro zdokonalení konverzace. Pomůžeme malým i velkým studentům s doučováním či maturitními tématy. Zájemci mohou využít individuální výuku, která je velice intenzivní či navštěvovat skupinové kurzy, které jsou určeny pro minimálně dva až maximálně šest studentů. Pro děti od čtyř let provozujeme hravou angličtinu, při které se střídá mnoho aktivit. Představujeme jim nový jazyk pomalu a nenásilně. Děti nevědomky začínají novým slovům a pokynům rozumět a procvičovat si je během písniček, tanečků, her a přirozené zábavy. I při malé svačince, kterou malým studentíčkům podáváme, si děti opakují slovní zásobu a učí se reagovat na běžnou denní konverzaci.

Každá vyučovací hodina trvá šedesát minut. Již druhým rokem pořádáme v letních měsících příměstské tábory pro děti od čtyř do dvanácti let. Děti zažívají intenzivní výuku spojenou s mnoha zážitky a legrace.

Kde se výuka jazyků koná? Máte učebnu a jak je vybavena?

Prostředí, ve kterém se kurzy odehrávají, nám zpříjemňují učebny s veškerým příslušenstvím. Nejedná se o klasickou třídu, jak je ve školách zvykem. Výuka probíhá podle příležitosti, na zemi na koberci či pohovkách jsme obklopeni pohodlnými polštáři nebo si povídáme u kulatého stolu při svíčce a šálku čaje či kávy. Každý student výuku v prostředí, které mu nabízíme, pojme jiným způsobem. I u dobrého domácího koláčku v příjemném kolektivu se lze přece cizímu jazyku věnovat. Tak to pojaly např. jedny z mých věrných studentek, které nazvaly jejich lekce angličtiny „dýchánkem". Kurzy pro děti provozujeme úspěšně i v mateřských a základních školách formou kroužků. Ve skupince máme maximálně patnáct nadšených dětí. Rádi se zapojujeme i do akcí jako například v letošním roce do oslav Dne dětí, které se budou konat dne 9. června v parku Jana Palacha, ve Svitavách. Naši nejmenší studentíčci předvedou co umí na velkém pódiu ve čtrnáct hodin. Po celý den budeme mít připraveno mnoho aktivit pro děti i dospělé u našeho stánku.

Jak nejrychleji se může člověk anglicky naučit a co je při učení důležité?

Podle mého názoru se nejrychleji naučíme, pokud máme řádnou motivaci. S ní začneme vyhledávat nejefektivnější způsoby, jak si cizí jazyk osvojit. Jedna z možností je být denně obklopen anglickým jazykem. Začátek je těžký, pocity se podobají nejprve zoufalství, ale výsledek je skvělý. Pokud tato možnost není, můžeme si toto prostředí připodobnit sami. Programy v televizi, hudba, zprávy, to vše můžeme vnímat v originále, v anglickém jazyce. Kde trávíte nejvíce času? Zrcadlo, lednice, kávovar, počítač… tato místa mohou být oblepena barevnými cedulkami s novou slovní zásobou či gramatickými tvary. Myslím, že záleží na každém, s jakou intenzitou se do výuky pustí. Hlavně si věřit, vždyť nikdy není pozdě!