O tento typ alternativního zdroje energie se zajímá už několik let. Letos se projekt konečně podařilo, díky vstřícnému přístupu státu, uskutečnit.
Prvotní půlmilionové investice Miroslav Sedlák nelituje. Spočítal si, že se mu vrátí nejdéle za deset let. „Je to zajímavá investice. Fotovoltaické elektrárny jsem obhlédl samozřejmě i na jiných domech. Naše elektrárna má plochu 32 metrů čtverečních a výkon 4,2 kilowatt,“ sdělil Miroslav Sedlák.

Zelené bonusy

Realizace projektu fotovoltaické elektrárny má podle majitele několik etap. Zařízení není vhodné namontovat úplně všude. Je důležité mít správně nasměrovanou střechu, samozřejmě nejlépe na jih. „Potřeboval jsem také povolení stavebního úřadu a souhlasné stanovisko ČEZ o připojení do sítě. Vlastní realizace je ovšem poměrně rychlá běžně, asi tak do tří dnů. Patří k té jednodušší etapě v celé realizaci. Nyní funguje elektrárna s režimem tzv. „Zelených bonusů“ ve zkušebním provozu. Zvolili jsme stavbu na klíč, hlavně pro úsporu DPH ale i s přihlédnutím k zárukám a k následnému vyřizování licence od ČEZU a ERÚ (energ. regulační úřad). Máme spočítané, že naše domácnost spotřebuje zhruba čtyřicet procent vyrobené energie ročně, ostatní budeme prodávat. Každému, kdo by měl zájem obdobný projekt realizovat, jej doporučuji. Jsem ochoten zájemcům o fotovoltaickou elektrárnu poradit,“ vysvětlil Miroslav Sedlák.

Ačkoliv je pro využití alternativních zdrojů energie, na větrné elektrárny se dívá značně skepticky. „Jsem odpůrce vrtulí. Považuji je za velký zásah do krajiny, prostě se mi v místech hustého osídlení nelíbí. Ruší totiž krajinný ráz,“ tvrdí Miroslav Sedlák ze Svitav.
O fotovoltaické elekrárně jednají také zastupitelé města. Tzv. slunečnice staví podnikatel při výjezdu ze Svitav směrem na Litomyšl. Další fotovoltaickou elektrárnu staví v Moravské Třebové bratři Karel a Pavel Krušinovi. Ti se o životní prostředí zajímají už roky. Před časem revitalizovali rybník na okraji města.