Pracovní nejistotu v době krize řeší některé ženy těhotenstvím a odchodem na mateřskou dovolenou. „Už více jak rok žijí zaměstnanci v neustálém strachu o práci, a tak zaměstnavatelé musí ve stále větší míře řešit kromě výpovědí také odchody žen na mateřskou,“ všiml si odborník na krizovou komunikaci firem Tomáš Zdechovský.

„Je to zajímavý jev, který v českých firmách pozorujeme již několik měsíců,“ poznamenal Tomáš Zdechovský.
„Ženy dávají před stresem z práce přednost rodinnému životu, který dříve právě kvůli práci odkládaly,“ upozornil na vedlejší efekt současné ekonomické krize.

„V České republice jsou totiž finanční podmínky pro matky velice dobré a podpora v mateřství patří mezi nejvyšší v Evropě. Dost často tak na rodičovskou odcházejí kromě mladých maminek i ženy, kterým je kolem čtyřiceti let,“ nechal se slyšet Tomáš Zdechovský.

„Ekonomická krize může na některé páry působit jako impulz ke změně. V práci už se tolik nedaří, na drahé dovolené a nákupy nejsou peníze. Mateřství se tak může stát určitou alternativou dosavadního způsobu života a potřebnou jistotou,“ prohlásil.

Otěhotnění je však podle Tomáše Zdechovského hlavně způsob, který může ženu s pracovním poměrem na neurčitou dobu ochránit před výpovědí. „Ze zákona je jí poskytnutá zvýšená právní ochrana a firma k tomuto kroku může přistoupit jen ve výjimečných případech,“ uzavřel odborník na krizovou komunikaci ve firmách.