Drahý automobil

Druhé možnosti využilo mnoho soukromníků. To potvrzuje také prodejce aut Karel Kilian z jednoho svitavského autosalonu. „Podnikatelé si mohou nový vůz odepisovat z daní po dobu pěti let. Ministerstvo financí neudělalo na konci roku této novince žádnou mediální kampaň. Vše zůstalo na prodejcích. Zaznamenali jsme zvýšené množství objednávek automobilů,“ přiznává Karel Kilian, že podnikatelé šanci využili v hojné míře.

Automobily prodává jedenáct let a na zákazníkovi už dokáže poznat, jaký vůz by chtěl. „Když někdo přijede ve starém žigulíkovi, vím, že bude chtít automobil do částky tří set tisíc korun. V rodině vybírá většinou muž model vozu a žena barvu,“ říká Karel Kilian. Lidé podle jeho slov volí vozy podle cenových slev, designu i reklamy. Podnikatelé požadují pracovní typy jako jsou dodávky.

Živnostníky stát nepodporuje

Obuvník Karel Novotný otevřel ševcovskou živnost v roce 1994. Do jeho dílny za kostelem na svitavském náměstí chodí lidé rádi, protože je mistrem svého oboru. Trápí ho však neustále zdražování a minimální podpora státu.

Zvýšení nájemného, energií a vstupních materiálů se odrazilo samozřejmě na ceně za poskytované služby. Oprava podrážky nebo podpatku se prodraží od nového roku zhruba o desetikorunu. Za opravu na počkání zaplatí zákazník šedesát korun. Karel Novotný má zlaté ručičky. Větší podporu živnostníků by uvítal.