Průmyslové firmy vytvořily za poslední rok asi 150 nových pracovních míst. Mnoho lidí ale o práci přišlo. Nezaměstnanost se v červenci meziročně snížila ze 13 na 12,3 procenta, což je nejvyšší hodnota mezi patnácti městy s rozšířenou působností. Vyšší je také podíl dlouhodobě nezaměstnaných, který výrazně překračuje průměrnou hodnotu za kraj 57 procent. „V oblasti Moravskotřebovsko a Jevíčsko činí 69,5, na samotném Moravskotřebovsku pak 69,9 procenta,“ uvedla Ivana Grohová z úřadu práce. V celém okrese je podíl dlouhodobě nezaměstnaných 65,5 procenta. V Třebové existují dvě průmyslové zóny. Podle vedoucího odboru rozvoje města Miroslava Netolického od loňského července navýšily stavy například společnost Rehau, která má více než 650 zaměstnanců, nebo firma Atek s 220 lidmi.

„Míra nezaměstnanosti se však nesnížila tak, jak by to aritmeticky vycházelo. Ostatní sektory místní ekonomiky se totiž nevyvíjely tak pozitivně,“ sdělil Netolický. Situaci ovlivňuje i nižší nabídka míst než v jiných oblastech kraje. Na Svitavsku je jich nejméně. V červenci úřady práce nabízely jen 292 míst, ale na Pardubicku 1307. Zaměstnanosti nepřeje historické zaměření průmyslu na textilní výrobu a kdysi značné uplatnění lidí v zemědělství. Dnes je to minulost, bývalí zaměstnanci svou kvalifikací neodpovídají poptávce zaměstnavatelů. „To se nedá během krátké doby změnit,“ míní Grohová. Míra nezaměstnanosti ve svitavském okrese je nejvyšší v celém Pardubickém kraji. V České republice v červenci vzrostla míra nezaměstnanosti o 0,1 procentního bodu, na 8,2 procenta. Na 12,5 procenta dosáhla v Ústeckém kraji, nejnižší byla v Praze, čtyři procenta.

Radní věří, že nezaměstnanost bude klesat. „Přes nejistou situaci na trzích plánují investoři nárůst produkce i počtu zaměstnanců,“ uvedl Netolický. Ve městě by mohlo do dvou let vyrůst centrum Tesco. Radnice už pracuje na změně územního plánu.

(zr, čtk)