Akciová společnost Metrans rozšiřuje svůj miliardový projekt dopravně–logistického centra, informoval na tiskové konferenci radnice starosta Jaroslav Zedník.
Původně plánovaných 16 hektarů určených na výstavbu kontejnerového překladiště už nestačí, na stole leží žádost o další čtyři hektary.

První stavební práce na centrálním překladišti pro celou střední Evropu by měly být zahájeny už na konci letošního roku. Tlak na jeho urychlenou výstavbu je značný, protože společnost podepsala přepravní smlouvy s dalšími přístavy. Metrans je dceřinou společností HHLA (Hamburger Hafen and Logistics AG).

„Na původních šestnácti hektarech vzniknou provozní záležitosti, tedy především prostor pro manipulaci a uskladnění kontejnerů. Na požadovaných čtyřech hektarech potom logistická budova, parkování a zázemí pro zaměstnance,“ přiblížil projekt starosta. Jak dodal, další pozemky budou dražší, aby cena pokryla náklady města na jejich výkup.

Rozsáhlý areál vznikne na výjezdu z města směrem na Semanín. Nabídne minimálně pět set pracovních míst, která Českotřebovsko s jednou z nejvyšších nezaměstnaností potřebuje. Důsledkem příchodu zaměstnanců a odborníků bude i rozvoj bytové výstavby nebo navýšení kapacity školek.

Jaroslav Zedník už dříve uvedl, že do centra by mělo denně mířit dvacet vlaků a devatenáct odjíždět, jen minimální část přepravovaných nákladů by měly rozvážet kamiony. Všechny kontejnery, které budou putovat přes střední Evropu – pojedou z hlavních přístavů, půjdou přes Českou Třebovou.