Jedenáct objektů na zámeckém návrší si už převzala stavební firma a pustí se do jejich rekonstrukce. Největší památka, zámek zapsaný na seznamu UNESCO, však zůstane neopravený. Tedy přesněji řečeno přišel o možnost získat finanční injekci dvě stě milionů korun z Unie na obnovu.

Za vším stojí ministerstvo kultury, které zastavilo projekty chystané Národním památkovým ústavem. Litomyšl se však nevzdává. V nejbližších dnech bude proto s ministrem kultury Jiřím Besserem jednat litomyšlský starosta Michal Kortyš.

Okolí renesančního zámku bude za dva roky zářit novotou. Za plotem však zůstane památka UNESCO, která se většího zásahu zřejmě nedočká. Ministerstvo kultury totiž stoplo všechny projekty památkářů. „Zastaven je také projekt zámku v Litomyšli, který byl hotový.

Během deseti dní bude vydáno stavební povolení, což byla podmínka projektu,“ vysvětlil starosta Michal Kortyš. Ministerstvo sice možná na podzim výzvu na čerpání dotace vypíše, památkáři se však se svými projekty přihlásit nemohou. „Nedostanou peníze. Chci proto jednat s ministrem, aby své rozhodnutí změnil. Už v březnu nám sice řekl, že peněz nebude tolik. Navíc do Pardubického kraje šlo čtyři sta milionů korun na zámecké návrší.

Preferují hřebčín v Kladrubech a prý by nebylo fér, aby šly do jednoho kraje tři dotace,“ dodal Michal Kortyš. Za ministrem proto půjde s návrhem, aby zkusili najít i jiné dotační peníze, například Norské fondy.


Opraví, ale pomalu


Kastelánka Jana Sehnalová chápe situaci Národního památkového ústavu. Rozhodnutí sama nezmění. „V době, kdy bojujeme o peníze na základní věci, není památkový ústav schopen uhradit případné vícenáklady spojené s projektem. Město si nějak poradí, ale památkový ústav by to položilo. Je to svým způsobem moudré rozhodnutí. Ano, je nesmysl, že se opraví vše kolem a zámek ne, ale buďme nohama na zemi. Zámek je schopný vydělávat.

Meziroční nárůst návštěvnosti je dvacet dva procent, to jsou miliony korun,“ uvedla Jana Sehnalová. Tvrdí, že zámek se opraví, ovšem bude to trvat déle. „Nebudeme ale vázáni normami a směrnicemi. Třeba na střechu nevydělám za rok, ale bude to pomalu, po částech,“ dodala kastelánka.

Jana Sehnalová vymýšlí pro zámek zajímavé akce. Nová výstava hraček přitahuje turisty z celé republiky, stejně tak táhnou prohlídky podzemí zámku nebo výstupy na věž.