Nezaměstnanost ve svitavském okrese se nezvyšuje. Naopak. Není tak zle, jak odborníci předpovídali.

„K poslednímu říjnovému dni bylo bez zaměstnání 5816 lidí, kteří jsou schopni nastoupit do práce,“ sdělil ředitel Úřadu práce ve Svitavách Jan Tesař. Jde o 10,56 procent, což je o dvě desetiny procenta méně než v srpnu. Navíc v evidenci úřadu práce klesají počty absolventů. Tradičně nejnižší míra nezaměstnanosti je na Poličsku. Zde práci hledá zhruba sedm procent obyvatel. Naopak na Moravskotřebovsku je to až dvakrát tolik.

Méně dobrou zprávou pro nezaměstnané je informace o počtu volných míst. Ve svitavském okrese jich je jen dvě stě padesát devět. „Snažíme se, aby uchazeči byli při získávání práce úspěšní,“ uvedl Jan Tesař. Samozřejmostí jsou rekvalifikace, kterých se nyní zájemci ve zvýšené míře účastní. Navíc se osvědčují také poradenské programy. Na úřadu práce se pečlivě věnují osobám, které usilují o zaměstnání. Dokonce leckdy doprovodí takového člověka na pohovor. To podle ředitele Jana Tesaře pomáhá těm, kteří nejsou při jednáních obratní. Na druhou stranu se tím vytváří tlak na ty, kteří by se práci raději vyhnuli.

Zástupci významných podniků i odborníci na trh práce se shodují, že na zvýšení počtu volných míst bude mít vliv vývoj hospodářství v zemi. „I navzdory nepříznivé situaci jsme udrželi počet zaměstnanců jako v uplynulém roce. Jestli budeme přijímat nové lidi, závisí především na projektech, na nichž pracujeme,“ vysvětlil Robert Záboj, ředitel poličského strojírenského podniku. Vedení podniku dokonce znovu oprašuje plány na výstavbu nové lisovny. Volná místa pro dělníky a další pracovníky nabízí podle personální specialistky Moniky Němcové také svitavský výrobce obalů. Zato v Jevíčku zřejmě do jara přijdou o práci desítky lidí z firmy na výrobu airbagů.