Počet lidí bez práce v našem regionu se během jediného měsíce snížil o čtyři a půl tisíce. Vedle zahájení sezonních prací v zemědělství, stavebnictví a ve službách tomu pomohlo i oživení poptávky v průmyslových podnicích, které se zotavují z hospodářské krize. Výrazný pokles počtu nezaměstnaných, který se zejména v Pardubickém kraji snížil o celý jeden procentní bod, překvapil i ekonomické experty. V příštích měsících bude příznivý trend pokračovat, už ale ne takovým tempem jako doposud.

Jsou to dobré zprávy. Pokles počet lidí bez práce s příchodem jara překonal všechna očekávání.

V Královéhradeckém kraji se nezaměstnanost snížila z březnových 7,9 na 7,2 procenta, v krizí postiženějším Pardubickém kraji je snížení dokonce ještě větší; zatímco na konci března tu bylo bez práce 9,3 procenta všech práceschopných, nyní to už je jen 8,3 procenta.

„Máme velkou poptávku po zaměstnancích ze strojírenských podniků. Kovolis Hedvikov nebo Dako CZ mají hlášená pracovní místa na obráběče nebo zámečníky. Zlepšila se i nabídka v oblasti služeb,“ řekl ředitel chrudimské pobočky úřadu práce Miroslav Panák.

Závod Škody Auto v Kvasinách na Rychnovsku zase nabírá lidí na trvale se zvyšující výrobu modelů Superb a Yeti. Od září hodlá automobilka v Kvasinách zavést pracovní soboty a přijmout kvůli tomu chce několik stovek nových zaměstnanců. „Práci v automobilce z řad nezaměstnaných by mohly nalézt desítky lidí,“ řekl ředitel rychnovského pracoviště úřadu práce Petr Richtera. Růst ve Škodě Auto by podle něj měl přinést nová pracovní místa i v doprovodných službách, které nesouvisejí přímo s výrobou.

Hlavním důvodem dubnového poklesu nezaměstnanosti však bylo zahájení sezonních prací ve stavebnictví a zemědělství. Další lidé z evidencí úřadů práce také odešli na veřejně prospěšné práce. V květnu by měl pokles nezaměstnanosti ještě pokračovat. Nemusel by však být tak výrazný jako v dubnu.
V dubnu také vzrostla nabídka volných míst, stále jich je však několikrát méně než před dvěma roky.

(čtk, red)

Růst (+)/pokles (–) celkového počtu nezaměstnaných - okresy, srovnání březen – duben

Hradec Králové  – 8,4 %
Jičín        – 11,4 %
Náchod      – 9,3 %
Rychnov n. K.    – 10,5 %
Trutnov      – 5,4 %
Chrudim      – 13,7 %
Pardubice     – 6,7 %
Svitavy       – 11,7 %
Ústí n. O.      – 7,2 %

Hradecký expert: Takový pokles jsme nečekali

Výrazný pokles počtu lidí bez práce příjemně zaskočil odborníky z úřadů práce i ekonomické experty. Dostala se totiž pod úroveň loňského roku, kdy vrcholila krize.

Podle ředitele pardubického krajského úřadu práce Petra Klimpla však trh práce ještě stále není z krize zotaven, před ní na tom byl ještě lépe. Například i přes vytrvale rostoucí nabídku volných míst jich je mnohem méně než v polovině roku 2008.

„Poměr uchazečů a volných míst je v současnosti 8,7, před rokem byl na konci dubna 10,6. Pokud je toto číslo pod deset, považujeme to už za optimistické,“ řekl Klimpl. Podobná situace je v Královéhradeckém kraji. Volných míst tu je nejvíce od února 2009. V porovnání s dobou konjunktury před hospodářskou krizí to je však stále výrazně méně. Například v polovině roku 2008 zaměstnavatelé nabízeli téměř 7000 míst.

Nabídka práce navíc neodpovídá poptávce. Uchazeči chtějí uplatnění v kanceláři a pozice v továrnách u pásu zůstávají neobsazené. Podle odborníků se řada nabídek na úřady práce ani nedostane, protože podniky si hledají zaměstnance samy. Do evidence dávají pouze místa, která jen těžko obsazují. Typickým příkladem je pardubický Foxconn, který musí pracovníky hledat mezi zahraničními dělníky.

Zatímco na konci loňského roku bylo ve východních Čechách přes 50 tisíc lidí bez práce, nyní jich je 43,5 tisíce.

Podle expertů bude nezaměstnanost dále klesat, i když už pomaleji. „Meziměsíční snížení nezaměstnanosti, především v Pardubickém kraji o celý jeden procentní bod, výrazně překročilo naše očekávání. Díky teplému počasí a rozjezdu sezonních prací je ještě prostor pro další snižování nezaměstnanosti v rámci východních Čech až k hranici kolem 7,5 %, což by byl velice dobrý výsledek svědčící o postupném překonávání ekonomické recese,“ uvedl analytik hradecké společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák.

Snad jedinou špatnou zprávou je chystané propouštění z hlinecké ETA, odkud odejde 50 z 250 zaměstnanců. Výrobu elektrospotřebičů totiž firma stěhuje na Moravu.

(red, kim)

Počet uchazečů na jedno volné pracovní místo

okres   prosinec březen


Hradec Král.     15,9 8,3
Jičín        26,6 16,2
Náchod      16,7 13,1
Rychnov n. K.   21,2 9,4
Trutnov      17,2 14,5
Chrudim     28,2 11,8
Pardubice      5,5 4,6
Svitavy        20,8 15,1
Ústí n. O.       18,8 11,1
Mikroregiony s nejvyšší/nejnižší nezaměstnaností
s nejvyšší:
Moravskotřebovsko 14,7 %
Žacléřsko 14,1 %
Jevíčsko 13,6 %
Svitavsko 12,3 %
Českotřebovsko 2,1 %
s nejnižší:
Policko 5,9 %
Novoměstsko 5,8 %
Českoskalicko 5,7 %
Hronovsko     5,4 %
Rychnovsko     5,2 %