V Královéhradeckém kraji je akutní poptávka po zaměstnancích ve strojírenském průmyslu a s ním souvisejících oborech. „Firmy také shánějí řidiče nákladních vozů a autobusů a také pracovníky do stavebnictví,“ uvedl ředitel hradeckého úřadu práce Martin Horák.

Úřady práce nemohou firmy uspokojit, protože ty požadují kvalifikované pracovníky a lidé v evidenci většinou neodpovídají nárokům společností.

V hradeckém kraji dlouhodobě postrádá kvalifikované pracovníky také závod Škoda Kvasiny. Nedostatek zaměstnanců řeší dovozem pracovních sil z Polska a Slovenska. Pracovníky v Asii hledá dokonce ZVU Potez. Stále více firem se kvůli nedostatku lidí obrací na personální agentury. Ale i ty se pomalu potýkají s nedostatkem zájemců.

Na poplach bije také pardubická chemička Synthesie. Přibližně rok shání pracovníky všemi dostupnými prostředky, například kampaní v rádiích nebo prostřednictvím inzerce, zatím ovšem neúspěšně.

,,Situace je alarmující. Pro nové pracovníky máme speciální program. Zaučíme je a poté mají nárok na různé benefity, například sociální. Posíláme je do lázní nebo na masáže, přispíváme na dopravu, obědy, ale lidí je zkrátka málo. Proto se obracíme na východ,“ uvedl tiskový mluvčí chemičky Synthesie Daniel Rubeš.

Lidé z Bulharska, Rumunska, Mongolska nebo Ukrajiny akceptují podmínky firem, za kterých Češi pracovat nechtějí.

V Pardubickém kraji je nedostatek především technických pracovníků, proto firmy, jako například Synthesie, pořádají kampaně, které by žáky středních i základních škol přilákaly ke studiu chemických a technických oborů. Podle finančního ředitele ZVU Potez Michala Králíka je velký nedostatek kvalifikovaných pracovníků, zejména svářečů. „Hledáme pracovníky asi tři roky, ale nejsou. Byli jsme nabírat kotláře a svářeče ve Vietnamu, a zhruba dvacet lidí by mělo přijet na přelomu září a října“.

Firmy v Pardubickém kraji v srpnu nabízely přes deset tisíc pracovních míst, což je historický rekord. Nejvíce nezaměstnaných bylo na Svitavsku, naopak nejméně nezaměstnaných je na Pardubicku.

V Královéhradeckém kraji snížily počet uchazečů o práci téměř všechny okresy kromě Jičínska. Nejhůře je na tom Trutnovsko se sedmi procenty, které bylo zároveň jediným okresem s nezaměstnaností nad průměrem republiky.