Lidé se podle vedení nakladatelství rozmýšlejí, zda mají dávat peníze za knihy.

Nakladatelství Paseka ročně vydá šedesát až osmdesát knih. Průměrný náklad na jeden knižní titul se pohybuje kolem dvou až tří tisíc kusů. „Stejně jako jiní podnikatelé se potýkáme s ekonomickou krizí a zvýšením DPH. Bohužel knihy jsou pro mnohé lidi věcí zbytnou, a tak se na knihy z rodinných rozpočtů peníze spíše krátí," uvedla ředitelka nakladatelství Anna Horáčková.

Nakladatelství Paseka existuje od roku 1989 a dosud vydalo 1356 novinek. V devadesátých letech se vydávalo méně titulů, ale jejich náklady byly vyšší. Dříve se Paseka zaměřovala hlavně na historiografii a vydávaní děl Josefa Váchala. Teď je její portfolio daleko širší, ze sedmdesáti procent tvoří náklad překladová beletrie. Většinu knih prodá Paseka v kamenných obchodech. „Prodej knih přes internet rok od roku roste, ale stále je to jen zlomek z celkových tržeb. Náš roční obrat je v rozmezí dvacet pět až třicet pět milionů korun," řekla ředitelka Horáčková.

Objev Šabacha

Nakladatelství objevilo řadu dnes již uznávaných autorů. „Největší objev byl Petr Šabach, který prorazil povídkovou knihou Hovno hoří. Velkým překvapením byly i knihy Květy Legátové Želary a Jozova Hanule, jež pronikly i na zahraniční trh," řekla Anna Horáčková.

Vlajkovou lodí nakladatelství jsou Velké dějiny zemí Koruny české. Letos je na řadě díl pojednávající o letech 1890 až 1918. Vloni vyvolal čtenářský ohlas titul Máslem dolů od Petra Šabacha nebo vzpomínková kniha Salmana Rushdieho s názvem Joseph Anton. Letos vyjde kniha o Václavu Havlovi, rozhovory papeže Františka nebo první díl průvodce po moderní pražské architektuře.

Nakladatelství Paseka se jmenuje podle jedné z postav Váchalova Krvavého románu. Josef Váchal byl grafik, malíř, spisovatel a mystik. knihu pojímal jako umělecký artefakt.

V Litomyšli se nachází jeho muzeum, nakladatelství dům vyzdobený Váchalovými malbami vlastní.

(jik, čtk)