„Tento způsob nakupování je velmi oblíbený především mezi seniory. Ne zřídka je takový prodej právě na starší lidi zaměřen,“ dělí se o své poznatky Josef Černý ze Sdružení obrany spotřebitelů (SOS).
Souboj prodejce a nakupujícího je přitom již od počátku nevyrovnaný. Obchodník – profík psycholog a proti němu člověk, který si chtěl zpříjemnit den výletem.
„Scénář je vždy stejný. Prodejce nejprve nabízí dárky či výhry a nakonec zboží zázračných vlastností, bez kterého se neobejdete a je s podivem, že jste se bez něj vůbec dožili tak vysokého věku,“ říká Černý.
Vedle mazání medu kolem huby pak najednou podepisujete kupní smlouvu, aniž by jste si ji řádně přečetli a následuje cesta domů. Tam obvykle zjistíte, že takový výrobek je úplně k ničemu, případně byste jej v krámě přes chodník pořídili za polovic.
„Takto uskutečněný nákup se nazývá kupní smlouva uzavřená mimo prostory obvyklé k podnikání a zákon umožňuje od ní odstoupit do 14 dnů bez udání důvodů a jakékoliv sankce,“ upozorňuje Josef Černý.
Jak na to? Prodejci odstoupení od smlouvy oznamte neprodleně a samozřejmě písemně, pokud možno s doručenkou.
„Pokud byla na místě uzavřena také smlouva o úvěru, problém je o to větší, že se jedná o dvě zcela rozdílné smlouvy a je třeba mít nejprve potvrzeno zrušení smlouvy kupní a teprve poté lze zrušit smlouvu o úvěru. Do té doby je nutno úvěr splácet, případně musíme úvěrovou společnost požádat o odklad. Nelze tedy přestat splácet automaticky,“ uvádí Josef Černý.
Pokud jste sedli na lep při předváděcí akci v domácnosti, pak je třeba pamatovat na to, že od takové kupní smlouvy bez udání důvodů odstoupit nelze.
„A právě tohoto ustanovení zákona využívají stále více pořadatelé veřejných předváděcích akcí a do kupní smlouvy nenápadně zakomponují větu, že kupující si sám pozval prodávajícího domů za účelem objednávky.
A protože drtivá většina účastníků těchto akcí si smlouvu před podpisem nepřečte, zbaví se tím práva na možnost vrácení věci bez udání důvodů. Jedná se samozřejmě o podvod, který ovšem musí prokázat kupující, což znamená shánět svědky, navštívit právníka, jezdit k soudu,“ říká Černý.
Řešení je jednoduché. Nenakupovat pokoutně.