Nelichotivou poslední příčku obsadil vloni Pardubický kraj mezi zahraničními turisty. Dlouhodobě patří k těm nejméně vyhledávaným.

Podle statistiky Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) v roce 2010 navštívilo území Pardubického kraje 45 304 zahraničních turistů. Na předposledním místě se umístil kraj Vysočina se 46 067 turisty. Čísla nejsou příliš vzdálená, ale třeba už za třetím Zlínským krajem Pardubický kraj zaostává řádově o čtrnáct tisíc návštěvníků. A to už rozdíl je. Nejvíce návštěvníků – celkem 4 106 514 – tradičně přilákalo hlavní město Praha.

Pardubický kraj se ve statistice na chvostu návštěvnosti drží již několik let a i v loňském roce jeho vyhledávanost klesla o tři procenta.
„Fakt je, že se většina turistů koncentruje dlouhodobě pouze do Prahy, jelikož české regiony nejsou schopné nabídnout skutečně atraktivní vysoký standard služeb a společensko - kulturního vyžití. Takovou koncentraci turistů pouze do hlavního města nemá žádná skutečně vyspělá západní země, jelikož ve vyspělém světě dochází k rozptylu i do regionů,“ upozorňuje Tomio Okamura - viceprezident a mluvčí AČCKA.

K turisticky nejatraktivnějším objektům v Pardubickém kraji patří především litomyšlský zámek. Hojně navštěvován je i skanzen na Veselém kopci, stejně tak jako třeba objekty pohraničního opevnění na Králicku nebo Orlickoústecku, k raritám Pardubického kraje patří také hřebčín Kladruby nad Labem.

Krátkodobý zájem návštěvníků pak většinou dokáží přitáhnout mezinárodně známé akce, jako jsou například Zlatá přilba, Velká pardubická či Aviatická pouť.