K dnešnímu dni mají zemědělci zcela sklizený ozimý ječmen. Podle ředitele svitavské agrární komory Josefa Graciase jím bylo oseto téměř dva tisíce dvě stě hektarů polí. „Naplno běží sklizeň ozimé pšenice. Sklizena je ze čtrnácti procent," uvedl Josef Gracias. Rolníci už také z více jak šedesáti procent sklidili řepku. „Celkově máme sklizeno 5085 hektarů obilovin a 6257 hektarů řepky," upřesnil šéf agrární komory.

Nejdále jsou se sklizní na Moravskotřebovsku a Litomyšlsku. V těchto oblastech by rádi žně tento týden dokončili. „Máme sklizeno 860 hektarů řepky. Začali jsme sklízet ječmeny," informoval Josef Bureš, hlavní agronom Zemědělského družstva v Dolním Újezdu. Doposud mají pod střechou zrno z dvvou set padesáti hektarů jarního ječmene a tří set hektarů pšenice.

Naopak na Bystersku a Poličsku se žně teprve rozbíhají. „Jsme vysoko. Máme sklizeno teprve osm hektarů," sdělil předseda zemědělského družstva v Telecím Pavel Gregor.

Noční můra

Tropické dny při sklizeni obilovin zemědělcům vyhovují. „Obilí má nízkou vlhkost a nemusí se dosoušet," poznamenal Josef Gracias. Vrásky se ale začínají rolníkům dělat při pomyšlení na předpovědi počasí. Mají obavy z bouřek, které meteorologové předpovídají. „Zatím se nám bouřky vyhnuly. Pokud by přišly bouřky se silným větrem nebo s kroupami, tak by přinesly velké problémy u některých porostů. Hrozilo by nebezpečí výmlatu nebo polehnutí, což by způsobilo komplikovanější sklizeň zejména u ječmenů," vysvětlil agronom Josef Bureš. Podle ředitele agrární komory kladou vedra zvýšené nároky také na techniku a jejich obsluhu.