Zajímá nás to zřejmě proto, že nemovitost, ať již dům či byt, má jednak pro nás hodnotu užitnou, jednak ji lze považovat za investici. Vybrat opravdu ten nejlepší možný čas nákupu čehokoliv jednoduše nelze. Jednoznačná odpověď na položenou otázku tedy neexistuje.

Nicméně v jakékoliv situaci máme k dispozici alespoň nějaké informace, o které naše rozhodnutí můžeme opřít. Každý spotřebitel i investor chce nakoupit co nejlevněji. Pokles cen nemovitostí způsobený krizí se v poslední době v podstatě zastavil a zřejmě se pohybujeme řekněme na dně, které ale nemusí být zcela rovné. Další pokles sice je možný, avšak by při tom muselo dojít k dalšímu oslabení poptávky a kupní síly zájemců o nemovitosti. Tento scénář je v nynější době regenerace po krizi a mírného růstu ekonomiky nepravděpodobný.

Další věcí je financování nákupu nemovitosti. Asi málokdo má na svém účtu hotovost potřebnou na to, aby si pořídil byť menší byt. Obvyklé je proto financování pomocí hypotečního úvěru. Sazby hypoték se odvíjejí od nastavení úrokových sazeb centrální banky.

Jak Česká národní banka, tak většina světových centrálních bank má aktuálně tyto sazby nastaveny na historických minimech. Je to jeden z „pozitivních“ následků krize. Odtud vyplývá, že i úrokové sazby hypotečních úvěrů jsou nyní pro občany asi nejvýhodnější ve srovnatelné historii.

To, co přiměje centrální banky k opětovnému zvyšování úrokových sazeb, je inflace, tedy růst cen. Opětovný trend zvyšování sazeb jak České národní banky, tak například Evropské centrální banky by měl opět začít v nejbližších týdnech. Jinými slovy, úrokové sazby jsou nyní nízko a v podstatě mohou již jen růst. Podobná situace je i u hypotečních úvěrů. Nyní je jednoduše nejlepší doba, kdy si vzít hypotéku, pokud možno s co nejdelší dobou fixace úrokové sazby. Tedy dá se říci, že právě v současných týdnech je nejvhodnější doba k nákupu nemovitostí i k financování tohoto nákupu hypotekou.

Ondřej Moravanský
(autor je ekonomický analytik společnosti Cyrrus)