Situace zemědělců ve svitavském okrese není růžová. Stále řeší problémy s nízkými výkupními cenami. A potíží je ještě více.

Úřad pro hospodářskou soutěž by měl sdělit rolníkům, kdo je zodpovědný za jejich ztráty způsobené nízkými výkupními cenami mléka. „Do konce dubna prováděl kontrolu u obchodních řetězců, jak to je s jejich tlakem na mlékárny,“ vysvětluje ředitel svitavské Agrární komory Josef Gracias. Farmáři ve svitavském okrese přicházejí denně při prodeji mléka o půl milionu korun. „V těchto dnech dostáváme za litr o dvě koruny méně, než jsou výrobní náklady,“ zdůrazňuje Gracias. Po zveřejnění výsledků šetření se Agrární komora rozhodne, zda budou farmáři protestovat před mlékárnami nebo obchodními řetězci.

Zemědělci navíc řeší zpoždění s polními pracemi. Rolníci pomalu dohánějí skluz v jarních pracích způsobený chladným a vlhkým začátkem jara. Letos sejí přes devět tisíc hektarů ječmene jarního, pět set hektarů pšenice jarní a kolem patnácti set hektarů řepky. „V těchto dnech sejeme kukuřici a začínáme s bramborami,“ sděluje Josef Gracias. Někde totiž obiloviny zaseli se zhruba dvoutýdenním zpožděním oproti agrotechnickému termínu. Zda se to odrazí na úrodě, ukáže až květnové počasí. „Už dnes ale máme problémy s mákem, který na některých místech poškodily ranní mrazíky,“ konstatuje Josef Gracias s tím, že ho budou muset přesít.

Jarní práce ve svitavském okrese potrvají ještě zhruba čtrnáct dní. Rolníci budou letos šetřit na chemických hnojivech. Základní ošetření ale provést musejí.

(ik, ap)