Město zažilo po všech stránkách úspěšný rok. Přivedlo nového investory, staví se další fabrika, vzniknou nová pracovní místa. K tomu předstihlo v žebříčku nejlépe pracujících měst v ekonomickém ukazateli i Pardubice a bohatší města regionu v anketě o Město byznysu. Starosta JAROSLAV MARTINŮ může být spokojený, že spolupráce s podnikateli funguje, a proto se s nimi už také dvanáct let na radnici schází a společně mluví o dalším vývoji hospodaření v Poličce.
Teď má jistotu, že minimálně další dva roky nebude prostředí na trhu práce stagnovat tak, jako tomu bylo v posledních dekádě. Za všechno může i solidní podpora a podmínky pro podnikání. Město totiž nepatří v regionu mezi nejdražší.

Přestože se podařilo nastartovat rozvoj v ekonomické sféře, byznysmeny i starostu čekají mnohem složitější úkoly – ukočírovat i případný zvýšený zájem o město i pracovní místa.

S podnikateli se vedení města setkává už dvanáctým rokem. Ekonomická a podnikatelská situace se v Poličce konečně začíná hýbat. Co jste s nimi tentokrát probíral?
Snažím se jim vždycky poděkovat za celoroční práce. Vždyť si musíme uvědomit, že to oni jsou hnacím motorem počtu lidí, kteří získávají práci. Za těmi dobrými zprávami pro město stojí především podnikatelé. To oni nesou hlavní zátěž. Že máme nezaměstnanost ve městě oproti Moravské Třebové a Svitavám okolo pěti a půl procent, to už je dlouhodobě jasné. Ale že máme skoro půl procenta méně lidí bez práce, než má Litomyšl, kde sídlí tak obrovská firma, jakou je Vertex, to je pro Poličku úžasná věc a je to moc pozitivní. Bavili jsme také o aktuálních záležitostech města.

Myslíte především vzkvétající projekt průmyslové zóny a další?
Informoval jsem je o aktuální věcech. Naší chloubou je momentálně skutečně průmyslová zóna a také nová lokalita pro bydlení. Shodli jsme na tom, že máme historickou a jedinečnou šanci, jak město stabilizovat a posílit počet lidí v Poličce.

O to přece usilujete dlouhodobě a zatím se to nepodařilo v takové míře.
Všichni hlavní zaměstnavatelé se za této nové situace shodli na tom, že v Poličce bude potřeba spousta nových lidí a nebude stačit brát jen z městských sil, ale musíme se podívat do regionu Poličska. Jsou tu zkrátka faktory klesající porodnosti a fakt, že se nám značná část lidí stěhuje mimo město. Úbytek lidí tu teď máme. Musíme jim jít naproti. Potěšilo mě, že jsme se shodli v názoru na to, jak Poličku posílit. Mám z toho opravdu dobrý dojem, možná vůbec nejlepší za posledních dvanáct let, co se s podnikateli setkáváme.

Na schůzce se objevili zástupci největších firem v Poličce. To také nebývalo zvykem, že.
Pozvali jsme na padesát podnikatelů a zúčastnilo se jich dvaatřicet. Šlo o hojnou účast a nejvyšší v celé historii našich setkávání. Zastoupení bylo opravdu nejsilnější od začátku našich schůzek.

Pomůže město podnikům v jejich rozvoji, ať už výhodnějším odkupem parcel? Nebo už evidujete další zájem o pozemky v průmyslové zóně?
Že se zóně daří, to samozřejmě také dobře vědí. Podmínky se tu prostě udržují na dobré úrovni. Milacron staví nový závod, v poličských strojírnách je velký pohyb. Pan Trávníček mi oznamoval, že také nejspíš oni budou přibírat další pracovníky a přibude dalších padesát míst. Mlékárna Agricol se podle mých informací chystá stavět novou sýrárnu. To je také další adept na místo v průmyslové zóně.

Přitom větší města okresu mívala dlouhodobě navrch. V Poličce zato za posledních deset let pracovní místa nezanikala, avšak stejně tak ani nepřibývala.
Myslím si, že na těchto slovech je hodně pravdy. Teď jsme opravdu na prahu nové doby, kdy můžeme další významný počet pracovních míst získat. Po letech se daří zastavit stagnaci. Jsme na prahu poměrně zásadního rozmachu. Víte, na statistiky a ocenění moc nedám, ale když nás vyhlásili Městem byznysu za uplynulý rok v kraji, moc mě to potěšilo. Neberu to jako zásadní věc, ale mám pocit, že to s tím, o čem se bavíme dost souvisí.

Co tedy dál můžete udělat pro rozvoj ekonomiky ve městě?
Připravit územní plán, aby město bylo o půl krok napřed, abychom měli lokalitu pro podnikání a stejně tak musíme přistupovat k dostupným místům pro bydlení. S velkou osobní radostí vždycky podnikatelům říkám, aby si v Poličce pořídili nějakou tu parcelu. A vidíte, sem tam se někde chytne, i když to říkám s úsměvem. Zapadá to do sebe.

Za dob recese jste byl kritikem ekonomických poměrů v Česku. Podle posledních analýz roste HDP a ekonomika státu jde opět strmě nahoru. Vnímáte to také?
Já jsem nikdy nebyl takový straník, že bych se někým řídil, ale především jsem se řídil zdravým selským rozumem. Nechci lidi spojovat, nebo rozdělovat. Ve vládě každopádně fandím panu Babišovi. Nicméně celé ty krizové roky, co jsem byl v parlamentu, jsem se těšil, až z něj odejdu a naplní se slova Petra Nečase. Slíbil nám, že státní rozpočet bude bez deficitu po zaběhnutí reforem. Beru za velkou chloubu to, že si vláda půjčila „pouze" osmdesát miliard. Je to strašlivé v době růstu. Na letošní rok je v plánu dokonce sto miliard. Podle není v lidských silách schodek jen tak obrátit. Aby se během dvou tří let srovnalo splácení dluhu. Osobně je pro mě největší zklamání, když republikou neotřásají žádné živelné katastrofy, nejsou u nás války a vláda si půjčí sto miliard, aby uhradila nezbytné státní výdaje. Trvá to už deset let a pořád to tak je.