Na Malé Hané se sníží nezaměstnanost. Zahraniční firma v Jevíčku vybudovala nový provoz. Lidem z města a okolí nabídne pracovní příležitosti.

Zahraniční společnost, která se zabývá výrobou komponentů pro automobilový průmysl, rozšiřuje svoji výrobu. V Jevíčku zakoupila halu, ve které po drobných úpravách začala s výrobou. Ve zkušebním provozu už pracuje osmdesát dělníků. „Věříme, že se u nás vyřeší nezaměstnanost, která je hodně vysoká,” uvedl starosta Jevíčka Roman Müller.

Jevíčsko je již mnoho let jednou z oblastí, kde je vysoká míra nezaměstnanosti. Podle ředitelky Úřadu práce v Moravské Třebové Vladimíry Kantoříkové se na neblahé pozici drží trvale. „Míra nezaměstnanosti dosahuje na Moravskotřebovsku a Jevíčsku 12,9 procenta. Z toho na Jevíčsku je 12,56 a jen ve městě Jevíčko 10,2 procenta,” uvedla Vladimíra Kantoříková. Tím, že zahraniční společnost rozšiřuje výrobu, svítá lidem na lepší časy. „Doufáme, že nový provoz pomůže k snížení nezaměstnanosti. Podle jednání s vedením firmy také navíc předpokládáme, že zaměstná především lidi z blízkého okolí,” dodala Vladimíra Kantoříková.

Uplatnění v novém závodě našli především dělníci. Do budoucna by však zde měli najít práci také lidé s odborným vzděláním. „Plánujeme vybudovat technologické centrum. S tím nabídneme zájemcům široké spektrum profesí: od zámečníků, přes seřizovače, až po vysokoškolsky vzdělané odborníky, technology a konstruktéry,” vysvětlil Pavel Kaše, ředitel společnosti Rehau.

Do konce příštího roku firma nabídne práci dalším sto dvaceti lidem. Na pozemcích města by podle Romana Müllera měla vzniknout průmyslová zóna pro vybudování dalšího provozu.

Zahraniční firma zahájila v Jevíčku zkušební výrobu. Na výrobní a logistické ploše pracují dělníci na dvou linkách. Závod je jedním z nejmodernějších a vysoce technicky vybaveným pracovištěm. „Vyrábíme díly pro automobilový průmysl, je to především těsnění do oken a podobné věci,” uvedl Pavel Kaše, ředitel společnosti Rehau. Během příštího roku chce spustit ještě tři výrobní linky. Firma však do budoucna plánuje i další výstavbu na pozemcích města. „Řešíme změnu územního plánu. Na pozemcích Jevíčka by firma měla vybudovat další provoz. V horizontu roků 2012 a 2013 by mělo vzniknout dalších dvě stě míst,” řekl starosta Jevíčka Roman Müller. Podle něho je Rehau jedním z nejvýznamnějších zaměstnavatelů v regionu. Působí celosvětově a pro region Evropy je Česká republika pro ni strategická.