Do výběrového řízení se přihlásila jako jediná. Radní tak nájemní smlouvy podepsali během čtyřiadvaceti hodin od otevření obálky.

Pomalu a pak rychle

V restauraci ve Fabrice vzniklo deset pracovních míst z celkových šestadvaceti v multifunkčním centru. Jejich udržení je jednou z podmínek Evropské unie pro stomilionovou dotaci, která umožnila přestavbu bývalé textilní továrny. Svitavané si ale restauraci moc neoblíbili. I v plesové sezoně se někteří z nich v róbách občerstvovali v sousední hospodě. O úbytek strávníků v době obědů se možná rovněž postarala i blízká, na jaře otevřená, nekuřácká restaurace.

Život restaurantu ve Fabrice měsíce skomíral. Ještě v polovině srpna na radnici o ukončení činnosti tehdejšího provozovatele Gurman S nespekulovali. Z vyjádření Petra Vítka, vedoucího odboru správy majetku svitavské radnice, však vyplývá, že vedení města mělo informace o ne zcela dobré situaci nájemce už před osmým zářím.

Jediná obálka

Tehdy radní začali jednat. Zveřejnili výběrové řízení na nového provozovatele obou zařízení. Do něj se zájemci mohli přihlásit do patnácti dnů. „Město Svitavy obdrželo pouze jedinou nabídku. Ve čtvrtek 24. září proběhlo vyhodnocení s tím, že hodnotící komise neshledala důvody, proč nedoporučit radě města uzavření nájemních smluv na provozování uvedených objektů,“ sdělil Petr Vítek. Radní ihned schválili uzavření těchto smluv. Obě strany je podepsaly další den. Navíc už minulou středu zastupitelé odsouhlasili odkup vybavení od předešlého nájemce ve výši dvě stě tisíc korun.

Novým provozovatelem je firma Portaner, která byla zapsána do obchodního rejstříku zhruba před dvěma měsíci. Sídlí v Praze. Jejím jediným jednatelem je František Konečný, který pracoval v restauraci ve Fabrice za vedení Gurmanu S.

V současné době přebírá od předchozího nájemce inventář podniku ve Fabrice i kavárny. Provoz je v restauraci zatím omezený. Naplno zde rozjede nová firma hostinskou činnost nejpozději do prvního října. Převzetí kavárny v parku Jana Palacha probíhá obdobně, ale otevřeno je, jak byli lidé zvyklí.