Povolit případně v budoucnu výstavbu obchodního centra nebo jí změnou územního plánu zamezit? Tato otázka vyvolala na posledním zasedání zastupitelstva vzrušenou diskuzi.

Jedni by byli pro, aby na periferii města směrem na Svitavy v budoucnu mohla vyrůst nákupní zóna, jiní proti této možnosti protestují. Nejčastější názor, který stojí proti výstavbě obchodní zóny je ten, že by došlo k vylidnění centra města, které by se stalo místem bez života. Nejenom obchodníci by chtěli, aby centrum města, tedy Smetanovo náměstí, zůstalo takovým místem, které slouží k obchodu a setkávání lidí.

Územní plán

Hlavní problém tkví v aktuálním územním plánu Litomyšle. V současné době na ploše označené VS, výroba a skladování, je možné postavit maloobchodní centra. Mohla by zde tedy stát například obchodní zóna. Takovým místem je prostor vedle budovy reklamní agentury. Zastupitelé hlasovali o tom, doporučit radě města projednat možnost stavební uzávěry na těchto pozemcích. Návrh ale neprošel.

„Zastupitelstvo se usneslo ve druhé změně územního plánu řešit, co dělat, aby se náměstí nevylidnilo. Požádáme odbor výstavby o dokumentaci, co všechno znamená stavební uzávěra. Budeme se tím dál zabývat," upřesnil Radomil Kašpar. Ke změně územního plánu připravují radní posudek, který by měl odpovědět na otázku, zda je možné v okolí města objekty takového charakteru stavět. Říci svůj názor k věci by měla mít příležitost i veřejnost.

Protest obchodníků

Radnice obdržela otevřený dopis od obchodníků působících na náměstí.

„Postavit za městem obchodní zónu je nevratný krok. Myslím si, že ti občané, kteří teď jsou pro, by za pět let chodili a říkali, proč jste povolili obchodní zónu postavit, podívejte se, jak náměstí dnes celé vylidněné vypadá," podotkl Martin Kubík, signatář otevřeného dopisu litomyšlské radnici.

Stagnace

Jeden z názorů proti výstavbě nákupní zóny, který z úst zastupitelů města Litomyšle zazněl, byl, že při stagnaci počtu obyvatel není důvod k budování velkého obchodního centra, jaká známe z okolních měst jako je Česká Třebová, Vysoké Mýto nebo Svitavy.

„Je mi líto, že dříve neprošel návrh Martina Kubíka utvořit ze Smetanova náměstí jedno velké obchodní centrum, které by se i jednotně propagovalo," řekl Norbert Nývlt, další ze signatářů otevřeného dopisu.