Vzrostla jen nepatrně. Ke konci září dosáhla 10,77 procenta. „Nejvíce lidí bez práce je tradičně na Moravskotřebovsku, nejlepší situace je na Poličsku,“ konstatuje ředitel úřadu práce Jan Tesař.

Současný vývoj se ale změní. „Až se zhorší počasí, skončí sezonní práce, a sezonní dělníci se začnou hlásit do registru uchazečů o zaměstnání,“ vysvětluje Tesař. To by se míra nezaměstnanosti mohla vyšplhat až na dvanáctiprocentní hranici. Na úřadu práce mají navíc ohlášené jedno velké propouštění. „Jde o firmu, která dodává do automobilového průmyslu, ale nechce být jmenována,“ dodal Jan Tesař. Z důvěryhodného zdroje jsme zjistili, že se jedná o výrobce airbagů v Jevíčku. „Ředitel v současné době jedná v Německu. Zatím není nic jisté. Více budeme vědět v příštích dnech,“ uvedl František Bušina, manažer pro logistiku z jevíčské společnosti. Před několika týdny ale vedení firmy oznámilo, že podnik v Jevíčku uzavře. Zatím ale provoz běží. V podniku pracuje asi čtyři sta lidí.

Pokud opravdu dojde na zrušení firmy, bude to pro region rána. „Jevíčko se nachází na hranici Pardubického a Jihomoravského kraje. Dojíždí sem za prací mnoho lidí z Moravy. Každopádně už nyní máme vysokou nezaměstnanost. Potom bychom ji měli možná nejvyšší v celé republice,“ řekl jevíčský starosta Roman Müller. Doufá, že areál podniku nezůstane prázdný. „Záleží ale na majiteli, co s firmou udělá. Kdyby už stála rychlostní komunikace R43, možná by byla situace lepší,“ dodal Roman Müller.

Volná místa

Zaměstnavatelé bojují s krizí. V okrese zatím žádný velký podnik neskončil. „Vedení firem spíše neuzavírá nové pracovní poměry. Propouští lidi, kteří měli smlouvu na dobu určitou,“ přiblížil ředitel úřadu práce Jan Tesař. Nejhorší situace je podle jeho slov v prvním měsíci nového roku, kde může být výše nezaměstnanosti až třináctiprocentní. Potěšující je, že mírně narostl počet volných míst. Úřad práce ve svitavském okrese jich eviduje v současné době dvě stě osmdesát osm.

Iveta Nádvorníková, Viera Pavlasová