Ještě před několika lety tu bylo pořádně zpustlo, ale teď dům na předměstí žije, lidé si ho oblíbili i díky grandióznímu menu a příjemným lidem, kteří tu pracují. Pralinka Veroniky Maršálkové a jejich spolupracovníků se za tři roky vypracovala na takovou úroveň, že nemá konkurenci ve městě a za poslední rok ani v okrese.
Lidé místní, kde se snoubí kavárna s cukrárnou, vynesli až na první místo v soutěži Deníku o Hospůdku roku 2014. „Velice si toho oceníme vážíme a Vašim čtenářům moc děkujeme za přízeň. Buďte s námi i nadále," vzkazuje sympatická provozovatelka Pralinky Veronika Maršálková. Na začátku jejího snažení přitom byla idea každého začínajícího podnikatele. „Kdysi se mi zalíbil jeden pěkný bar v Uherském Hradišti. Bylo to hezké. Pořád jsem si přitom říkala, že bych si ráda otevřela vlastní obchod s cukrovinkami. No a potom šla na opravu hodinek do hodinářství a tam mi řekli, že tenhle prostor pomalu koančí a za další dva měsíce už jsme tu byli," vypráví o realizaci svého snu, který se stal realitou. Proto vznikla Pralinka.

Fíky v čokoládě frčí

Začátky bývaly těžké. Od počátku věděla, že chce jít takovou cestou, kterou žádný jiný podnik ve městě nenabízí. „Obchod jsme přebírali a během krátké chvíle jsme rozšířili nabídku zákusků už proto, že tu byl menší výběr. Proto jsme se dohodli s panem Antonem z Chocně, který má výborné zboží," pochvaluje si změnu k lepšímu a dobrý výběr dodavatele Veronika Maršálková.

Právě lahodné a jemné zákusky jsou důvodem, proč je každý den plno a zákazníci se vracejí. A v posledních měsících jich desítky přibývají. Zvonění signalizující příchozí návštěvníky už ani nestíhá počítat. Obchod v přední části začal vzkvétat i díky rozšířené nabídce čokolád a kvalitních pralinek. „Začali jsme brát pravé belgické pralinky od jedné ostravské firmy. Lidé je dnes berou po gramech. Je to sice jiná cenová relace, než v klasických obchodech, avšak zákazníci si na to postupně zvykají. Chtějí ochutnat, aby zjistili, že jsou opravdu kvalitní," vysvětluje pokrok Veronika Maršálková. Někteří návštěvníci obchodu si u ní kupují pralinky pro zpestření, jiní pro příležitosti oslav a výročí. „Kromě toho prodáváme fíky v čokoládě a na ty stojí fronty. Lidé se mě chodí ptát, kdy opět budou. Musíme přiobjednávat," usmívá se provozovatelka.

Na předměstí dnes je obchod pojatý ve stylu větších českých měst a tomu odpovídá i nabídka. Lidé si přijdou posedět, u zákusků a dobré kávy pročíst noviny, nebo jen popovídat.

„Líbí se mi, když sem chodí lidé i sami, počtou si, vyluští si i křížovky. Mám z toho radost," netají Veronika Maršálková. Takových podporovatelů má Pralinka dost. Mezi nimi i stálé zákaznice Ivanu Švecovou, Jaroslavu Škraňkovou a Danu Tvrdíkovou, které soutěžili o nejlepší hospůdku roku s námi a byly vylosované. Od Deníku obdržely poukázku na měsíční odběr Svitavského deníku zdarma, kromě toho se také těší z drobných dárků.

Vlajkové lodě: Lehký malinový dort a nebesky jemný andělský řez

Tady mají tolik dobrých sladkostí, že je vážně dost těžké vybrat si tu nejlepší. Ale všechny vypadají dobře. Tak to vypadá velice často v místním podniku. Lidé mají při pohledu na luxusní zákusky v cukrárně a kavárně Pralinka hodně složitou volbu. Jenže mezi návštěvníky restaurace teď „jede" sice na první pohled velice jednoduchý, ale o to příjemnější malinový dort a také andělské řezy.

 Lidé si oblíbili i jemný andělský řez, který se rozplývá na jazyku.„Dortíky jsou lehčí, nečekejte nic máslového. Jsou vyrobené z kvalitních a dobrých surovin. Je složený ze světlého piškotu, smetanové šlehačky a horní část tohoto dortu lemují čerstvé maliny zalité v želé. Je to nejprodávanější zákusek u nás," přibližuje složení provozovatelka Pralinky Veronika Maršálková nejpopulárnější artikl jejího obchůdku na předměstí Poličky.

Obliba roste

Malinový dort má nepodbízivou lehkou chuť. Díky jemnému piškotu tolik nezasytí a příjemně osvěží. „Charakterizovala Prodavačky v poličské Pralince se mohou pochlubit exkluzivním malinovým dortem, který nyní jasně vede před všemi ostatními.bych ho také jako velice dietní," dodává žena tip pro ty, kteří si hlídají složení a sacharidy. Malinový dort se stal hitem nejen posledních měsíců, ale láká i lidi, kteří se o něm dozvědí třeba od svých známých. Za den ubudou desítky kousků především po čtvrté hodině odpolední, kdy se lidé vydají ze zaměstnání přímo za dobrotou do Pralinky a také o víkendech, kdy je čas na dobrý odpolední dezert ke kávě. K malinovým dortíkům krájených šikovnou a sympatickou obsluhou však přibyl ještě další dezert dokreslující fajnové odpoledne v kavárně.
Nejnovější položkou v nabídce Pralinky jsou Andělské řezy. Pánové a dámy navštěvující podnik si jich hned po dodání všimli a okamžitě si nebesky nadýchanou laskominu oblíbili. „Je velice lehký. Andělské řezy se skládají ze světlého piškotu a dalších surovin. To vše je hezky „zabalené" nadýchaným sněhovým krémem," láká další čtenáře do obchůdku Veronika Maršálková. Až se člověku sbíhají sliny. Oba chutné zákusky jsou nyní vlajkovou lodí Pralinky. Kromě toho se však u návštěvníků prosazují fíky v čokoládě. K obvyklému sortimentu bezlepkové laskominy pro náročnější nebo alergiky. Provozovatelka Pralinky nyní odebírá dvanáct druhů zákusků a drží nejnovějších trendů a už brzy by na její prodejnu mohly dorazit další výborné nápadité zákusky s různými motivy. „Chceme být jiní, než všichni ostatní," dodává s úsměvem. Přijeďte si proto pochutnat do Poličky.

ANKETA: Co jste si oblíbili na cukrárně Pralinka?

Dana Tvrdíková, Modřec
U mě bodují ve sladkém, mají opravdu výborné dobroty. Oblíbila jsem si místní Míša řezy a banánovou roládu. Skutečně vynikající. Je tu příjemná nálada i personál a s dětmi sem chodíme opravdu velmi rádi.

Jaroslava Škraňková, Polička
Každopádně se mi v Pralince líbí příjemné prostředí i příjemná obsluha. Mají tu skutečně výborné zákusky i čokoládové bonbóny. Restaurace působí skvělým dojmem a v Poličce takových míst tolik není. Je skvělá restaurace na hezky strávené odpoledne.

Ivana Švecová, Telecí
Do této skvělé restaurace mě přivedla dcera. Když jsem tu byla poprvé, hned jsem se tu cítila velice dobře, skoro jako doma. Vždycky tady prožijeme báječný den. Navštěvujeme zdejší prostory pořád.