„Stojím tady už dvě hodiny a nic,“ rozčiloval se v pondělí ve frontě u úřadu práce muž středního věku. Tvrdil, že někam pospíchá, ale přitom se přišel zaregistrovat do evidence žadatelů o zaměstnání. A těch lidí, co včera muselo vystát dlouhou frontu, bylo mnohem více.

Od letošního roku jsou přísnější podmínky pro nezaměstnané a navíc úřad práce vyplácí nově dávky, které dosud měly na starosti městské úřady. Čekací lhůty na úřadě práce jsou v první lednové dny okolo dvou hodin. Jinak to nejde. Vedení úřadu práce s tím však počítalo a na nápor uchazečů se připravilo již na konci minulého roku. „Všechny pracovnice jsou na svých místech, jsou vybavené počítači a všechno nám funguje. Nápor se dal čekat, ale všechno běží bez problémů,“ sdělil Jan Tesař, ředitel Úřadu práce ve Svitavách.

Déle si počkají ti lidé, kteří se přišli zaevidovat do registru žadatelů o zaměstnání. Na ty čeká zhruba dvouhodinová fronta. „Kdo podává žádost o sociální dávky, zdrží se kratší dobu. Lidé, kteří si přišli požádat o příspěvek na mobilitu, musí počítat s půl hodinou až hodinou,“ dodal Jan Tesař.

Ve svitavském okrese je v současné době téměř 5200 lidí bez práce. Od ledna mají ztíženou situaci. Když někdo odejde sám ze zaměstnání, které mu našel úřad práce, tak ho šest měsíců nevezmou zpět do evidence. Stát za něho nezaplatí pojištění. Stát si navíc posvítí i na zneužívače dávek.

(ik, ap)