S černými prapory a transparentem rolníci poukázali na kritickou situaci v oblasti výroby mléka. Nízké výkupní ceny jsou pro některé chovatele dojnic likvidační.
Řetězce nás ničí!
Největší problém vidí zemědělci v politice velkých obchodních řetězců. Podle rolníků si na nich obchodníci mastí kapsu a prodávají raději obarvenou vodu dovezenou ze zahraničí než kvalitní mléko. „Denně proděláváme na mléku dvacet tisíc korun. Pokud se nic nezmění, budeme muset chov skotu zrušit. Současnou situaci nejsme schopni udržet déle jak půl roku,“ uvedl Jiří Konečný, vedoucí živočišné výroby ve Starém Městě. S dominantním postavením obchodních řetězců v mechanizmu výroby a prodeje mléka souhlasí i radní Pardubického kraje pro venkov Václav Kroutil: „Supermarkety si přivlastňují přidanou hodnotu. Kdyby byly finanční marže spravedlivě rozděleny, tak nebudou zemědělci dotace potřebovat.“ V některých případech obchodní řetězce dokonce zdražují mléčné výrobky, i když se snižuje výkupní cena za mléko.
Úbytek skotu by se projevil také na úrodnosti půdy. „Zemina se bude ochuzovat, protože nebude dostatek hnojiva. Může to vést až ke kolapsu na venkově,“ tvrdí Ferdinand Vrbovský, vedoucí výroby z Agro Kunčina.
Za zemědělci stojí také hejtman Radko Martínek, který včera na protestním shromáždění vystoupil na vlečku traktoru, aby promluvil k lidem. „Požadavky zemědělců jsou oprávněné. Ve středu navíc jedu za ministrem zemědělství Jakubem Šebestou. Předložil jsem mu totiž návrhy, jak stabilizovat výrobu mléka. Rozhodně se nechci smířit myšlenkou, že zaniknou podniky s hovězím dobytkem,“ uvedl hejtman Radko Martínek. Představitelé kraje jsou připraveni tlačit na obchodní řetězce, aby změnily svoji politiku.
Díky poslancům ČSSD schválila ve středu Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR navýšení peněz pro zemědělce v celkové výši jeden a půl miliardy korun. Nyní je nutné vyřešit konkrétní problémy producentů mléka, kteří jsou tak existenčně ohroženi.
„Požadavek zemědělců na stabilizaci cen mléka s ohledem na výrobní náklady a výkupní ceny považuji za oprávněný a minimální. Řešení tohoto problému nesnese odklad,“ uvedl hejtman Radko Martínek. Je i nadále připraven zemědělcům v jejich úsilí o nápravu situace pomáhat.
Zemědělci považují protestní akce jako jednu z posledních možností, jak upozornit politiky na kritickou situaci. Jsou připraveni podobné shromáždění, které se konalo včera v Trnávce, zopakovat. Nevzdávají se a bojují o svá hospodářství.
Iveta Nádvorníková,Marek Partyš