Ani petice obyvatel nepřiměly zastupitele, aby si majetek za devět milionů korun bezúplatně zahrnulo město do svého majetku.Kraj také o objekt v centru města nestojí, a tak Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových vypsal výběrové řízení na nového majitele. Zájemci se mohou hlásit do začátku prosince.

Novým majitelem se tak může stát téměř kdokoli a vybudovat zde cokoliv. Nebo také ne. Jestli nebude osud objektu podobný hotelu Slavia, zatím nikdo nedokáže říci.

Budovu domu dětí a mládeže včetně klubu, zázemí a pozemků nabízí Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových k prodeji. Podle ředitele územního odboru Ladislava Košťála jediné kritérium, které ovlivní výběrové řízení, bude pouze nabízená cena.

Budovu domu dětí a mládeže (DDM) včetně bývalého klubu, zázemí a pozemků na Lanškrounské ulici nabízí Úřad pro zastupování státu ve věcích majetkových k prodeji minimálně za devět milionů padesát tisíc korun.

Bez podmínek

„Vyčerpali jsme všechny možnosti. Nabídli jsme bezúplatný převod Pardubickému kraji i městu Svitavy,“ sdělil Ladislav Košťál, ředitel územního pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových v Hradci Králové. Nikdo o objekt neměl zájem, a tak nyní hledají vhodného kupce.

Město se tak vzdalo šance rozhodovat, jak bude objekt na lukrativním pozemku v centru města využíván. Podle Ladislava Košťála obecně nelze omezovat budoucího majitele, jak s budovou naloží. A ani k tomu není důvod. Co tedy nakonec v „okáčku“ bude, proto žádné podmínky nestanovují.

Otázky spojené s nabídkou bezúplatného převodu DDM hýbaly Svitavami od dubna letošního roku.

VÍCE O SVITAVSKÉM "OKÁČKU" ČTĚTE VPRAVO V SOUVISEJÍCÍCH ČLÁNCÍCH

V březnu stát vyhrál spor o „rozkradený“ svazácký majetek a mnozí očekávali, že se s chátrající budovou začne něco dít. Pardubický kraj ale objekt nechtěl, a nabídl ho městu. Jenže právě stav objektu radní odradil. Ti bezúplatný převod odmítli také kvůli podmínce, že by zde musela být zachována nezisková činnost.

Navíc pro činnost dětí ho prý nepotřebuje. To ve městě vyvolalo vlnu nevole a petici. Ovšem ani další jednání zastupitelů žádnou změnu nepřinesla. Nakonec kraj převedl objekt na stát. „O převod se významnou měrou zasloužil vedoucí odboru majetku krajského úřadu Michal Votřel a současný hejtman Radko Martínek, který se o to jako bývalý poslanec zasadil,“ informovala mluvčí hejtmana Magdalena Navrátilová.

Diskuzi o objektu se ale nebrání nově zvolení zastupitelé Miroslav Sedlák a Libuše Vévodová. „Věc je poměrně dost komplikovaná. Navíc k nějakému dalšímu rozhodování nám prozatím chybí dostatek informací,“ sdělil Miroslav Sedlák.

Ten hovoří o problému s budovou DDM obdobně jako o story hotelu Slavia na svitavském náměstí. Zatím není jasné, kdo povede město, natož jaké stanovisko nové zastupitelstvo zaujme.

Nepočítají s ním

Podle Petra Vítka z odboru majetku města v současné době připravovaný rozpočet ani s koupí zmiňované nemovitosti nepočítá. Město se tak zbaví břemene velkých investic, ale zároveň také možnosti ovlivnit způsob využití objektu.

Také zastupitel Lubomír Horák si uvědomuje, že za několik let se může situace změnit a objekt se městu hodit. Chápe však, že v současné době na něj ani na opravy nemá město peníze.

Provoz domu dětí a mládeže v současné době probíhá na Lanškrounské ulici ve stávajících prostorách. Kroužky normálně fungují. Do posledního března má dům dětí prostory pronajaté. Nyní organizaci zřizuje Pardubický kraj, ale od prvního února přejde pod město. Činnost se pak přesune do jiných prostor ve městě.