Vitamíny a lázně

Lidé jsou rádi, že na ně vedení firem myslí nejen s výplatami, ale přidává také zajímavé poukazy. „Pracuji více než dvě desetiletí ve společnosti, která vyrábí autobusy. Dostáváme zásobu vitamínů, slevový poukaz na pobyt v lázních, v létě minerální vody, pracovní oděv a další výhody včetně více dnů dovolené,“ říká Josef Král z Litomyšle.

V jevíčské firmě na výrobu airbagů ITG Automotive Safety hradí zaměstnancům očkování proti chřipce stejně jako v třebovské firmě Rehau. „Zaměstnanci si mohou vybrat, jestli chtějí stravenky a nebo přímo platit obědy v nasmlouvaném zařízení. Nabízíme i jiné výhody, ale jedná se o interní záležitost firmy,“ odmítla zveřejnění dalších bonusů Markéta Šmídová z personálního oddělení Story Design Litomyšl.

Moravskotřebovská firma Rehau přidává zaměstnancům peníze na dopravu do zaměstnání a myslí na ně s třináctým platem. Samozřejmostí jsou zaměstnanecké půjčky, jazykové kurzy nebo příspěvky při narození dítěte.

V sousedním Jevíčku společnost ITG Automotive Safety motivuje zaměstnance finančně. „Pokud během půl roku neonemocní, najdou na výplatní pásce deset tisíc korun,“ přibližuje osvědčené benefity manažer pro logistiku a inženýring František Bušina. Ani ti, co ulehnou do postele na dva týdny, nepřijdou zkrátka. Obdrží však o šest tisíc méně.

Ve výrobním družstvu Jednota mohou obchodníci či řidiči strávit část dovolené na podnikové chatě v Jeseníkách. „Podmínky dalších výhod jsou zakotveny v kolektivní smlouvě,“ odkazuje předseda spotřebního družstva Jaroslav Crha na závazný dokument.

Zaměstnavatelé na „své lidi“ myslí. Chtějí si totiž udržet pracovníky několik let. Benefity vyjdou levněji, než stále zaučování nových lidí. (mag, ik)