Ve funkci vystřídal Tomáše Fencla, který pozici dočasně zastával od února tohoto roku.Tomáš Fencl zůstává finančním ředitelem společnosti a členem představenstva, kde zastupuje finanční skupinu Benson Oak, vlastníka společnosti ETA. Hlavním cílem nového generálního ředitele je další rozvoj zavedené značky ETA na českém trhu.

„Práce pro společnost ETA je pro mě příjemnou výzvou. Již v dětství jsem se setkával s výrobky této značky a od té doby mě pravidelně provází,“ řekl nově jmenovaný generální ředitel. „Ztotožňuji se se stanovenou strategií směřující k posílení pozice firmy na českém trhu, omlazení značky a důraznějšímu zaměření na výzkum a vývoj nových produktů včetně řízení kvality a designu,“ dodává generální ředitel. Devětatřicetiletý Pathy vystudoval Fakultu mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze. V uplynulých letech působil ve společnosti Homecredit a GE Money. Pathy hovoří plynně anglicky a rusky.

Nový šéf přebírá podnik ve složitých podmínkách prohlubující se ekonomické krize. Na tu firma s přibližně 270 zaměstnanci reagovala před časem i rozdáním téměř dvou desítek běžících výpovědí.

Plány nového generálního ředitele proto zajímají i zdejší odboráře. „Věřím, že k úvodní schůzce s novým generálním dojde v co nejbližší době,“ říká Alena Šírová, předsedkyně zdejších odborů.

O společnosti ETA:

Společnost ETA je tradiční českou značkou malých domácích spotřebičů. Na trhu působí již od roku 1943 a patří mezi největší české značky. Spontánní znalost značky ETA mezi českými spotřebiteli dosahuje plných 96 %. Od roku 2007 je společnost ETA vlastněná investiční skupinou Benson Oak. Na začátku roku 2009 se ETA připojila k projektu Zelené energie Skupiny ČEZ. Příspěvkem ke každé odebrané kilowatthodině elektřiny tak podporuje neziskové projekty zaměřené na obnovitelné zdroje energie.

V pátek neplacené volno

Drama mezitím prožívají zaměstnanci jiného hlineckého podniku, firmy Backer Elektro CZ, vzniklé před lety odštěpením výroby topných těles právě od firmy ETA.

Minulý týden tu bylo zaměstnancům oznámeno, že firma má málo zakázek a chce po lidech, aby si požádali o neplacené volno na každý pátek od června do konce září. Jde tedy o 14 neplacených pátků.

Firma hrozí, že pokud lidé na tento návrh spojený s pětinovým poklesem mzdy nepřistoupí, bude propuštěno 20 procent zaměstnanců. Tedy asi 30 lidí. Lhůta na rozmyšlenou jim přitom vyprší ve čtvrtek 14. května.