Předsedkyně odborové organizace v hlineckém podniku ETA Alena Šírová stále ještě doufá, že výroba by v Hlinsku nakonec mohla zůstat zachována. Dokud podle ní trvají jednání s vedením firmy, věc se prý nemá považovat za úplně ztracenou.

Šírová ostatně ještě před několika dny zpochybňovala i samotný podpis smlouvy o přesunu výroby do Milotic. „Zatímco v tiskové zprávě generální ředitel Pathy informuje o předání výroby do Milotic jako o jistém aktu, jistého není nic. Žádná smlouva o spolupráci ještě podepsána není. Návrh smlouvy, který byl vypracován, má osm neakceptovatelných bodů,“ uvedla Šírová. „Půjde především o technické zázemí a také o záležitosti související s kvalitou výroby. V Miloticích například vůbec nemají kvalifikovanou a státem certifikovanou zkušebnu, takže se kvůli tomu stejně bude muset jezdit zpět do Hlinska,“ domnívá se Šírová.

Vedení firmy ETA ale oponuje. „Smlouva je těsně před podpisem oběma smluvními partnery a smlouva je zcela bez sporných bodů. Podpis by měl proběhnout během několika následujících pracovních dní,“ potvrdila na sklonku uplynulého týdne Kateřina Prantlová z generálního ředitelství firmy.

Nicméně i v pondělí 9. května platilo, že padesát zaměstnanců hlinecké výroby zatím stále ještě neobdrželo písemné výpovědi. Pokud by ale na jejich rozdávání přece jen došlo, chtěli by odboráři vyjednat pro propouštěné alespoň co nejvýhodnější odstupné. Najít nové uplatnění ve městě s bezmála deseti procenty nezaměstnaných totiž nebude pro řadu z nich snadné.