V České republice provozuje společnost Telefónica O2 přibližně dvacet tisíc veřejných telefonních automatů. Některé ale brzy zmizí. Změny se dotknou také svitavského okresu.
Počet automatů na sto obyvatel u nás výrazně převyšuje obvyklou hustotu než v jiných evropských zemích. Stát na ně každoročně přispívá zhruba sto dvacet až sto padesát milionů korun. Počet telefonních automatů výrazně klesne během následujících let.
Snížení na obzoru
Do roku 2011 zůstane v republice jen šest tisíc automatů. Stát je přestane dotovat, ale to neznamená, že budky zaniknou. Zařadí se mezi tisíce těch, které společnost provozuje dobrovolně. „Nejedná se o žádné dramatické snižování počtů. Řádově jde spíše o jednotky procent ročně,“ sdělil Martin Žabka, tiskový mluvčí společnosti Telefónica O2. Společnost se pokusila podpořit jejich používání novými službami. Například možností zasílat krátké zprávy. Z některých budek je dokonce i přístup na internet.
Důvod zrušení telefonních automatů ve svitavském okrese je ten, že stále méně lidí využívá služeb této sítě. Během prvního čtvrtletí letošního roku plánuje společnost O2 zrušení automatu na ulici Riegrova ve Svitavách. Nachází se přímo na fasádě jednoho domu. Někteří obyvatelé Svitav množství telefonních budek nepovažují za zásadní. Souhlasí s tím, aby se jejich počet snížil. „Proti zrušení automatů nic nemám. Doma máme sice pořád pevnou linku. Počty budek ve městě bych ale snížil,“ říká František Falt ze Svitav. Jsou ale i ti, kteří se zrušením telefonních budek ve městě nesouhlasí. Domnívají se, že jejich dostatečné množství je stále nutné. „Myslím, že to není správné rušit tak velký počet telefonních budek. A zrovna tady v okolí školy. Kdyby se někomu něco stalo, dá se alespoň přivolat pomoc,“ řekl Vlastimil Tögl ze základní školy na Riegrově ulici. Většina lidí ale má dnes mobilní telefon. Podle statistik ale i dnes mnoho dětí a seniorů mobil ještě nevlastní. Znamená to tedy, že zavolání pomoci z telefonní budky není zcela od věci.
V současné době mají obyvatelé svitavského okresu možnost využít dvě stě čtyřicet jedna veřejných automatů. Moravská Třebová má k dispozici devatenáct automatů. V Jevíčku se lidé dovolají ze šesti budek a v Litomyšli je jich v provozu stále sedmnáct.
Mobily vedou
Každé rušení telefonních automatů provází analýza situace v okolí. Než je nevyužívaná telefonní budka zcela zrušena, probíhají jednání se zastupiteli obcí. „Až na základě výsledků společných jednání se rozhodne, zda telefonní budka zůstane, nebo nikoliv. Zastupitelé mají vždy možnost spolufinancovat provoz veřejných telefonních automatů a tím zabránit jejich úbytku,“ upozornil Martin Žabka.
Hlavním důvodem nezájmu o pevné linky je používání mobilních telefonů. Na deset milionů obyvatel v České republice připadá zhruba dvanáct milionů aktivních SIM karet.
S růstem počtu mobilních telefonů v posledních letech dochází k poklesu pevných linek a samozřejmě také telefonních automatů. Pokles poptávky po pevných linkách zapříčinil i trend poslední doby, kterým je volání přes internet. Ten přispěl k výraznému zlevnění mezinárodních a vnitrostátních hovorů. „Obecně jsou nejméně využívané telefonní automaty v malých nebo okrajových obcích s malým počtem a pohybem obyvatel,“ dodal Martin Žabka.
Je jasné, že v centrech velkých měst budou telefonní automaty i nadále ziskové. Ovšem na méně frekventovaných místech v menších obcích bude v budoucnu nemožné jejich činnost nadále udržet.