Co říká odborný slovník?

Jsou to výdělky (mzdové sazby) měřené množstvím statků a služeb, které za ně lze zakoupit. V praxi se vyjadřují jako podíl nominální mzdové sazby (výdělku) a indexu maloobchodních cen. Reálná mzda je termín používaný k určení skutečné hodnoty mzdy, to znamená, co je možné za tuto mzdu si pořídit. Je vyjádřením poměru ceny životních potřeb k vyplácené peněžité odměně.

Vysvětlení pro děti

Jistě si dovedete přestavit, že váš otec bere mzdu za hodinu práce třeba 70 korun. A co myslíte, že se stane, když mu ji zaměstnavatel příští rok zvýší na 80 korun? Bude si vaše rodina moci za ten vyšší plat koupit více zboží? To není tak jisté. Za rok se totiž ceny tepla, nájmu, potravin, dovolených, elektřiny a dalších statků zcela určitě také změní. Znamená to, že zvýšení otcova platu nebylo jeho reálným zvýšením, ale jen zvýšením nominálním. Abychom zjistili, zda zvýšení bylo reálné, tedy, zda si za novou mzdu můžete koupit více, se ukáže teprve až v příštím roce. To dělají odborníci, kterým se říká statistici. Ti každých čtvrt roku počítají, o kolik se zvedly spotřebitelské ceny a jak stouply průměrné mzdy. A teprve když mzdy stoupnou víc než ceny, dá se tvrdit, že stoupla i reálná mzda a podle její výše se dá soudit, jak se zvyšuje životní úroveň. Ta spolu s reálnou mzdou v Evropě dlouhodobě stoupá. Za svoji výplatu si Evropané mohou mnohem více koupit.

V Česku vzrostla reálná mzda od roku 2000 do roku 2008 dokonce o 49 % a řadíme se tak mezi nejúspěšnější evropské země. Kupní síla průměrné české mzdy je vyšší než v ostatních východoevropských zemích a současně doháníme Portugalsko či Řecko. Reálný růst průměrné mzdy se zpomalil až v letošním roce – vlivem vyšší inflace (nárůstu cen).

ANKETA: Co je to reálná mzda?

Šimon Vaníček, 11 let, Žacléř
Reálná mzda? Asi se jedná o nějaké vyplácení peněz, teda výplaty.

Dominik Kresl, 10 let, Svitavy
Co je reálná mzda přesně nevím, ale mzda je plat. A to jsou peníze, co se dostávají za práci.

Natálka Doležalová, 7 let, Zaječice
Reálná mzda jsou peníze, které vydělávají rodiče v práci.

Patrik Pavera
, 10 let, Jičín
To je asi nějaká výplata, odměna za to, když někdo pracuje. Ale co je přímo reálná, to teda nevím.

Ladislav Cerman
, 11 let, Česká Třebová
To je asi plat, který si lidé opravdu vydělají. Není to mzda průměrná, protože tu skoro nikdo nemá, jen ty nahoře.