Co říká odborný slovník?

Nejčastěji uváděné indexní číslo, sestavené z cen akcií, s nimiž se obchoduje na wallstreetské burze. Váha jednotlivých společností je dána cenou za jejich akcii, jedná se tedy o cenově vážený ukazatel. Většina obdobných světových indexů dnes používá váhy na základě tržních hodnot jednotlivých společností.

Vysvětlení pro děti

Kdybyste se živily obchodováním s akciemi podniků (obchodováním na burze), nebo jste si podobným prodejem a kupováním akcií zvyšovaly svoje příjmy, potřebovaly byste vědět, jak se takový trh s akciemi vyvíjí.

Pro úspěšné obchodování potřebujete znát i řadu dalších údajů. Důležitý je například kurz peněz, kterými platíte. Pokud česká koruna má vzhledem k dolaru nízký kurz (menší hodnotu), bude logicky méně výhodné za koruny nakupovat na dolarovém trhu a naopak. Potřebujete ale znát třeba i vládní politiku příslušného státu, protože ta ovlivňuje nebo v budoucnosti ovlivní cenu akcií a důležitá je i řada dalších informací. Tak třeba cena nafty nebo kávy a tedy i příslušného podniku poklesne, pokud se očekává nepříznivý vývoj počasí. Vývoj takového složitého obchodování se odráží v takzvaném Dow Jonesově indexu (podobných indexů je ale více). Tyto indexy se počítají z průměrné ceny akcií vybraných významných podniků.

Tak se třeba v burzovním zpravodajství dozvíte, že v New Yorku včera index Dow Jones posílil díky příznivým firemním výsledkům společností McDonald's a Travelers Cos. Nárůst indexu by byl ale ještě vyšší, kdyby jej nezmírnil sílící kurz dolaru, který během dne vedl k poklesu cen komodit (produktů).

Tak se dozvíte třeba to, že slabý dolar je dnes dobrý pro obchodování s komoditami a rizikovými aktivy jsou akcie. „Při slabosti dolaru tyto věci nakupujte, při jeho síle se jich zbavujte,“ doporučují třeba analytici. Jindy analýza indexu napovídá, že bankovní tituly pokračují v poklesu kvůli chaosu na hypotečním trhu a největší americká bankovní společnost si odepsala 3,3 procenta.
Vy se tedy na základě rozboru takového indexu dozvíte, zda a které akcie prodávat či kupovat.

Přitom může velkou roli sehrát i časový údaj, protože index i další údaje se mohou podstatně změnit i v průběhu několika hodin jen na základě zprávy, že se o víkendu na něčem domluvili ministři financí několika zemí.

ANKETA: Co je to Dow Jonesův index?

Ondřej Kučera, 10 let,Svitavy

Je tam nějaký index jako ukazatel. Bude to mít asi něco společného s matematikou, ale co je to konkrétně, to nevím.

Ladislav Cerman, 12 let,Česká Třebová

Dow Jonesův index? To i kdybych se rozkrájel, tak jsem to nikdy nikde neslyšel.

Natálka Doležalová, 7 let,Zaječice

Řekla bych, že Dow Jones je brácha Indiana Jonese. Asi to bude další bezva dobrodružný film o hledání nějakého pokladu.

Jiřík Odrobiňák, 5 let,Malé Svatoňovice

To bude nějaké jméno pro Johna na Divokém západě. Jinak nevím.

Daniel Kováčik, 10 let,Jičín

To neznám, ale je to v angličtině, takže mi to připomíná název nějaké cizí banky.

(bav)