Jak to vysvětluje odborník…

Inflace je důsledkem ekonomické nerovnováhy mezi nabídkou a poptávkou, která vede k všeobecnému růstu cen zboží a služeb ve sledovaném čase. Kupní síla peněz se tak znehodnocuje a reálná hodnota mezd snižuje.

Cena majetku naproti tomu většinou na hodnotě neztrácí, protože jeho cena roste také. Inflace proto postihuje především majetkově slabší skupiny obyvatel. Z finančního hlediska kvůli inflaci klesá výnosnost vložených prostředků. Hodnocení inflace statisticky vychází ze sledování čistých cenových změn pomocí indexů spotřebitelských cen. Cenové indexy poměřují úroveň cen vybraného koše nejčastěji nakupovaných výrobků a služeb ve dvou srovnávaných obdobích (v současnosti jich je v „koši“ cca 730). Váha, která je jednotlivým zástupcům ve spotřebním koši přisouzena, odpovídá podílu daného druhu zboží či služby na celkové spotřebě domácností.

Do spotřebního koše je zařazeno potravinářské i nepotravinářské zboží a služby. Přestože se letos zvýšily spotřební daně a obě sazby DPH o 1%, průměrná inflace pro letošek je v Česku odhadována na zhruba 2 procenta. Ekonomická recese nedovoluje podnikům z konkurenčních důvodů přenést zvýšení daní do cen.

Ing. Miroslav Kopřiva, MBA, vrcholový manažer

… a teď pro děti


Slovo inflace používají lidé v několika významech. Pracovník pošty může třeba říct: „Před Vánoci máme na poště inflaci balíků s dárky.“ Poštovní úředník tím chce říct, že balíků je před Vánoci moc; víc než kdy jindy.

Podobně může novinář napsat do svého článku: „Slovo medaile je v dnešní době inflační.“ Všiml si, že lidé teď mluví a píší hlavně o medailích. Zkrátka, slov „medaile“ je kolem nás teď moc.

Používat slovo inflace jinak, než jaký je jeho původní význam, ovšem nemusí být ani přesné, ani hezké. Oč hezčí je říct: „Před Vánoci jsme na poště balíky přímo zavaleni.“ Jaký je tedy původní význam slova „inflace“? Inflace nastává tehdy, když si lidé mohou koupit méně věcí za peníze, které si vydělali, našetřili nebo dostali.

Představte si: v lednu dostanete od rodičů deset korun na zmrzlinu, ale peníze si schováte do kasičky. Zmrzlinu si chcete koupit až na jaře, jenže ouha: inflace mezitím snížila hodnotu peněz, takže si za deset korun už zmrzlinu nekoupíte. Za deset korun je najednou k dostání jen půl zmrzliny! Musíte jít za rodiči a poprosit o dalších deset korun. Také v případě „té pravé“ inflace je něčeho moc. Peněz. Mezi lidmi je víc peněz než kdy jindy, ale mají menší hodnotu. Dá se za ně méně koupit. To proto se lidé inflace bojí.

Michal Růžička

ANKETA: Co je to inflace?

Petr Pachl, 12 let, Doubrava
Přesně nevím, co to je, ale myslím, že něco o penězích. Často je o tom v televizi i na internetu. Jičínská babička mi pořád říká, ať šetřím.

Patrik Hušina,
7 let, Pardubice
Inflace jsou peníze. Znamená to, že každá koruna má jinou hodnotu. Některá stojí třeba stovku nebo tisícovku.

Radim Kameník
, 9 let, Rychnov nad Kněžnou
Inflace? Tak to opravdu nevím, ve škole jsme to zatím ještě neprobírali. Ale možná, že by to mohlo být něco o focení.

Nikola Škopová, 9 let, Bělý
Co je to inflace? Tak to vůbec netuším. To jsme si ve škole ještě neříkali. Musela bych se zeptat rodičů, ti by to určitě věděli.

Ladislav Cerman, 11 let, Česká Třebová
To by asi mohlo být něco s penězi. Jako že každý rok vždycky všechno stojí víc a víc. Anebo je to nějaká ztráta?