Jak to vysvětluje odborník…

DPH tvoří jeden z nejdůležitějších příjmů státního rozpočtu. Platí ji všichni při každém nákupu zboží a služeb. Někdy se jí proto říká univerzální daň. Princip této daně spočívá v tom, že každý výrobce či dodavatel služeb, registrovaný jako plátce, musí ze svých obchodů odvádět státu část hodnoty. V České republice je nyní DPH 20 procent, u některých vybraných druhů zboží 10 procent. Plátcem DPH je v České republice každý ekonomický subjekt, jehož obrat přesáhl ve dvanácti po sobě jdoucích měsících částku 1 000 000 korun. A proč „přidaná hodnota“? Protože výrobci odvádějí daň pouze z rozdílu ceny mezi tzv. vstupy a výstupy, tedy z toho, o kolik se cena zboží díky jejich práci navýší (kolik k hodnotě přidá). Příklad: výrobce automobilů koupí blatník a zaplatí za něj cenu včetně DPH. Pak auto dokončí a dostane za něj zaplaceno také včetně DPH. Do státního rozpočtu pak odvede rozdíl mezi obdrženou a zaplacenou daní. Každý odběratel zboží může při splnění jistých podmínek požádat stát o vrácení této daně, kterou při obchodu zaplatil.

Pavlína Kalousová,výkonná ředitelka

… a teď pro děti

Kdo umí číst, anebo v obchodě dobře poslouchá prodavače, ví, že jsou dva druhy cen. Cena s DPH a cena bez DPH. Malý míček stojí bez DPH deset korun, s DPH dvanáct. To proto, že se DPH v České republice vypočítává takto: když rozdělíme cenu na pět stejně velkých dílů, daň je jeden takový díl. Stojí-li něco pět korun, daň je jedna koruna. Stojí-li něco deset korun, daň musí být koruny dvě. V každém případě, když si v hračkářství koupím míček, vždycky zaplatím cenu s DPH. Z mých dvanácti korun, které za míček dám, si obchodník ponechá deset korun a dvě koruny odevzdá státu. DPH je daň, kterou vybírá stát, aby naplnil svou pokladnu. Dá se tedy říct, že vždycky, když si v obchodě něco koupíme, stát je díky DPH (což je zkratka, která znamená daň z přidané hodnoty), o něco bohatší. Proto platí i to, že čím dražší věci kupujeme, tím více peněz stát dostane.

Nakonec, proč se tato daň jmenuje „daň z přidané hodnoty“. Představte si výrobu míčku. Někdo vyrobí gumu, kterou prodá – a zaplatí státu daň. Ten, kdo gumu koupil, vyrobí z ní míček, který také prodá. Míček je dražší než samotná guma, takže i DPH z ceny míčku by měla být vyšší než z ceny gumy. Výrobce míčku ale zaplatí daň pouze z té části ceny, kterou díky své práci k ceně obyčejné gumy přidal.

Michal Růžička

ANKETA: Co je to daň z přidané hodnoty?

Sanny Muharem, 15 let, Hradec Králové
No přece daň z přidané hodnoty. A ta je nyní dvojí, deset procent a dvacet. Co budu dělat po škole? Chtěl bych studovat ekonomii, ta mě láká.

Petr Bucek, 11 let,Jičín
DPH jsou daňové poplatky. Platí se z toho, co vydělám. Maminka o tom hodně mluví, a tak jsem se zeptal tatínka, co to znamená.

Barbora Jansová, 11 let, Svitavy
Co vlastně znamená daň z přidané hodnoty, nevím. Ale jinak mě věci kolem peněz a ekonomiky docela zajímají.

Lea Kubáčová, 10 let, Chrudim

DPH je daň, podle mého odhadu asi státní. Může sloužit třeba k opravě silnic. Je proto dobře, že lidi platí daně.

Šimon Vaníček, 10 let,Žacléř
Nevím, co to přesně znamená. Myslím si, že je to nějaká daň, teda poplatky. Takže to má něco společného s penězi.