Co říká odborný slovník?

Rating je nezávislé hodnocení, které má na základě komplexního rozboru rizik zjistit, zda a jak je zkoumaný subjekt schopen a ochoten dostát v požadované době svým závazkům. Ratingové agentury pomocí matematicko-statistických metod hodnotí hospodářské podmínky na základě ukazatelů účetnictví, jako jsou zisk, kapitálová struktura, likvidita, vývoj peněžních prostředků a podobně. Důležité jsou i kvalita řízení subjektu, jeho vztahy s partnery, řízení rizik, konkurence a podobně. Hodnoceny jsou firmy, ale třeba i krajské rozpočty nebo celé státy.

Vysvětlení pro děti

Víš, co dělá maminka, když chce koupit auto? Nejspíš se podívá, kolik peněz má v bance a kolik v peněžence. Domluví se s tátou, kolik peněz může přidat on. Pak si spočítá, kolik oba měsíčně vydělají. Zapomenout nesmí ani na to, jestli si už dřív vaše rodina nepůjčila a zda nemusí půjčku splácet. Také odečte, kolik asi bude potřebovat na jídlo a běžnou útratu a musí také promyslet, jestli nebude nutné brzy koupit pračku nebo ještě něco dražšího. A taky by neměla zapomenout, na kolik přijde dovolená a jestli třeba nepůjdeš do soukromé školy. A musí také uvážit, zda jsou všichni zdraví a jestli má tatínek pořád maminku rád a rodina drží pohromadě. Pak všechno propočítá, aby správně rozhodla, jestli si vaše rodina může dovolit auto koupit. Takovému zvážení všech okolností ekonomové říkají rating.

No, a pro banky, podniky, úřady, a dokonce i vlády států takovou maminkou, která všechno propočítá, je ratingová agentura. U té si každý může rating objednat. Pokud hodnocení dobře dopadne, každá banka mu ráda půjčí na nižší úrok.

Na světě jsou nejváženější tři americké ratingové agentury. Ty mají pro hodnocení stupnice, podle kterých se pozná, jak dobře si objednavatel vede. Když někdo dostane hodnocení AAA +, znamená to, že si vede výtečně. Čím víc se hodnocení blíží k céčku, tím víc se na hodnoceného hledí s podezřením, že jeho hospodaření není v pořádku. Banky mu pak třeba půjčí jen na vysoký úrok, protože riziko nevrácení půjčky je vyšší.

ANKETA: Co je to rating?

Jaroslav Kubánek, 11 let,Jičín
Co je rating, to vůbec netuším. S raftingem to asi nemá nic společného, že? Nikde jsem slovo rating neslyšel.

Scarlett Hrušková, 9 let,Police nad Metují
O tom, co je to rating, nemám ani ponětí. V životě jsem toto slovo neslyšela, nedokážu si pod ním nic představit.

Patrik Hušina, 7 let,Pardubice
Rating je jakou má něco hodnotu. Znamená to třeba, že za dobré vysvědčení dostanu od rodičů peníze.

Gabriela Frejvaldová, 12 let,Rychnov nad Kněžnou
To nevím. Asi rating něčeho, možná známek nebo výkonu.

Ladislav Cerman, 11 let,Česká Třebová
Když se mluvilo o Řecku, tam slovo rating používali a taky něco o úvěru. Tak jestli to není něco o splácení.

(bav)