Stroje vyjely do polí s ozimým ječmenem ve čtvrtek.

Začínají sklizní ozimého ječmene

„Sklízíme asi to nejlepší z ozimů, které ještě nepoškodila současná vedra,“ uvedl včera předseda ZD Sloupnice Oldřich Vašina. Podle jeho slov sice výnos není tak dobrý, jak v družstvu dosahovali, ale je stále poměrně slušný. „Zatím máme vymlácenou zhruba třetinu z dvou set hektarů, ty horší pozemky nás teprve čekají,“ dodal ke sklizni ozimého ječmene Vašina.

Celkem mají v družstvu kombajny sklízet na zhruba patnácti stovkách hektarů obilovin a hrachu. „Dozrávání není dozrávání, ale doslova zasychání, my říkáme, že to hoří. Hodně postižené jsou jarní ječmeny, které musí mít vysokou kvalitu, protože jsou to ječmeny sladovnické. Mají slabý kořenový systém, byly poměrně pozdě seté a jsou na počasí hrozně závislé. Teď usychají. Také pšenice dozrávají tak, jak by neměly, takže se může stát, že najednou bude uschlé všechno, možná už do deseti dnů,“ upřesnil předseda družstva. Jak dodal, do deseti dnů by se mohla začít mlátit také řepka. „Řepky jsou v dobrém výživovém stavu, některé by se mohly mlátit už příští týden,“ uvedl.

Extrémní počasí ovlivnilo výnosy

Výnosy samozřejmě ovlivní letošní počasí, které šlo doslova z extrému do extrému. „Jaro bylo pozdní a chladné, k tomu přišly po založení jařin nadměrné srážky. Přineslo nám to velké problémy. A léto? Úplně naopak, žádné srážky a obrovské teploty. Rostlina se přestává vyživovat, zasychá. Obilí bude hluché, výnosy budou výrazně nižší. Nakonec to počasí asi vnímá každý a určitě třeba zahrádkáři nejsou nijak nadšeni. Když se rajčata nezalévají, prostě nerostou ,“ říká Oldřich Vašina.

O obilí je zájem, prodává se lépe

Není to tak dlouho, co se hovořilo o problémech s odbytem obilovin a o tom, že velká část loňské úrody leží stále ve skladech. Oldřicha Vašiny se Deník zeptal na to, jaká je situace dnes.

„Tak to už není pravda, v posledních dvou měsících se poptávka výrazně zvýšila a zvýšily se také ceny,“ odpovídá předseda sloupnického družstva. „Všechno šlo ale do zahraničí, do Německa nebo Polska a dál do světa. My u nás nemáme zvířata, protože se stále snižují stavy. Ceny šly o dvacet až třicet procent nahoru. Takže zásoby se vyprodaly. I teď je obrovská poptávka, ceny jsou lepší než loni. Náš podnik má kompletně postavené posklizňové linky s uložením a ošetřením obilí. Jsme rozhodnuti neprodávat, pokud ceny nebudou opravdově reagovat na sklizeň, která bude podle mně rozhodně nižší. Ten, kdo nemá sklady, může už dnes prodat za lepší cenu než loni, ale není to , vzhledem k nižší sklizni, určitě cena konečná, “ uzavřel.